Bağdat PKK’ya silah ve destek verecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Kasım 2016 | 1 Rebiülevvel 1438 Çarşamba 11:13

hükümeti, ülkede terör listesinde yer alan PKK’ya resmiyet kazandırdı. İran destekli milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin Şengal dağından bölgesine geçişini sağlayan PKK, Irak yönetimi tarafından ödüllendirilecek. Irak Başbakanı Haydar el İbâdî’nin, Şii terör grubu Haşdi Şabi teröristlerine verdiği yasal statü ve kaynaklardan terör örgütü PKK’nın Şengal (Sincar) dağı yapılanması da faydalanacak. PKK’nın Şengal dağında kurduğu 4 kampta eğitim alan ve Ezidi’lerden oluştuğu iddia edilen ancak tamamı PKK’lı olan ‘Şengal Birlikleri’ (YBŞ) Şii terör grubu Haşdi Şabi statüsünde Irak merkezi yönetiminden maaş ve askeri lojistik desteği alacak.

14 AYDA 38 MİLYON YARDIM!

Irak hükümetinin izni dahilinde ’teki gücünü arttıran PKK, Şengal ve kentindeki hareket alanını, kamplarını ve gruplarının sayısını artırıyor. Terör örgütü PKK’nın Şengal dağından başlayıp Haneken bölgesine kadar uzanan coğrafyadaki etkinliğine rağmen, Irak hükümeti ve resmi makamları tarafından PKK’ya karşı henüz bir adım atılabilmiş değil. Irak hükümet yetkililerinin, PKK’ya karşı bir hamle yapmak yerine ’nin Bağdat büyükelçiliği ve bölgedeki askeri danışmanları aracılığı ile PKK’nın öncülüğünde YBŞ’ye lojistik, maddi ve askeri destek verdiği ifade ediliyor. Son 14 ay içinde YBŞ’ye gönderilen toplam yardımının 38 milyon doları aştığı belirtiliyor.

2017 BÜTÇESİNDE YER ALACAKLAR

Irak Savunma Bakanlığı yetkilileri, YBŞ için 2017 yılında 8 bin askeri piyade silahı, 400 adet orta ölçekli silah ve kırsal kesimde kullanılmak üzere alınacak araçlardan oluşan 22 milyon dolarlık bir bütçe çıkarmayı planlandığını belirtiyor. Hali hazırda bin 200 YBŞ’liye aylık 580 dolar maaş ödenirken 2017’de bu sayının 2 bin 100’e çıkarılması planlanıyor.

PAZARTESİ GÖRÜŞTÜLER

Savunma Bakanlığı yetkilileri, PKK ve YBŞ’den oluşan bir grubun pazartesi günü 14.00’de Telafer askeri üssüne geldiklerini ve 7 saatlik bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti. Askeri üste yapılan görüşmede, sınır güvenliğinin kontrol koşullarının görüşüldüğü dile getirildi. Irak Savunma Bakanlı yetkilileri ile PKK/YBŞ güçleri arasında yapılan görüşmelere Şii terör grubu Haşdi Şabi teröristlerinde katıldığı ifade edildi. Kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK/YBŞ’ye yurt dışı kaynaklı yapılan destek amaçlı askeri lojistikten 15 aydan bu yana olduğu gibi yararlandırılmasına devam edileceği ifade edildi. İlk resmi askeri lojistik desteğinin 12 Aralık’ta Telafer askeri üssünden teslim edileceği ve buradan da birkaç gün içinde Şii terör grubu Haşdi Şabi ve PKK/YBŞ’ye teslim edileceği belirtildi.
Fetih Medya

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail askerlerinin yarıdan fazlası uyuşturucu bağımlısı

Kerkük formülü

’in Kerkük kentine saldırısının ardından Irak hükümeti, kentteki Şii terör grubu Haşdi Şabi teröristlerinin sayısını artırırken, PKK’lılar da bölgedeki sayısını gözle görülür bir şekilde artırmış durumda. PKK’nın ’a karşı savaş çerçevesinde kente geldiği ve burada karargâhlar kurarak bölgeden geri çekilmedikleri öğrenildi. Bağdat bugüne kadar PKK ile illegal yollardan irtibat kurarken PKK’nın Kerkük’teki yapısının resmileştirilmesinin imkansız olduğuna dikkat çeken Iraklı askeri kaynaklar, PKK’ya bölgede verilecek yardımların Şii terör grubu Haşdi Şabi’ye teslim edilmesi, ardından Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin de PKK’ya teslim etmesi öngörülüyor. Ancak PKK seri numaraları olan dış yardımlarla gelen silahlar değil seri numaraları envanterde olmayan silahlar verilecek.

Terör kampları yasallaşıyor

Savunma bakanlığı kaynakları, - Telafer operasyonlarının sona ermesi ile birlikte Şii terör grubu Haşdi Şabi gruplarına sağlanacak ayrıcalıkla, YBŞ/PKK güçlerini de Şengal bölgesinde sınır muhafız gücü olarak kullanmak istiyor. Böylece PKK’nın Şengal dağındaki kurduğu ve kuracağı 6 kamp yasal bir hal alacak. Telafer havalimanında kontrol altına alması ile birlikte bölgedeki en büyük askeri üssü buraya kaydırdı. Hali hazırda Telafer havalimanında 3 bin 800 Şii terör grubu Haşdi Şabi milis gücü bekletiliyor. Irak Savunma Bakanlığı yetkilileri de Perşembe günü itibari ile bölgeye intikal ettikleri kaydedildi.

Resmi yol bulacaklar

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şahevan Abdullah “Irak Başbakanı isterse Şii terör grubu Haşdi Şabi ile ilgili çıkarılan yasaya göre Şengal’de (Sincar) bulunan PKK’ya maaş, bütçe ve silah verilebilir. PKK güçlerinin Kerkük’teki hareketliliği artmış durumda. Kerkük’te bulunan PKK güçleri maaş alıyorlar ve açıdan da iyi durumdalar” dedi. Abdullah, “PKK’ya yönelik söz konusu yardımın Şii terör grubu Haşdi Şabi adı altında yapılması çok zahmetli olacaktır. Bu nedenle de Irak hükümetinin ve özellikle de PKK’yı destekleyen kesimin bahsi geçen yardımların aksamaması için resmi bir yol bulma çabası içine girmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Fetih Medya – Haber Merkezi 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın