Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

BAE’nin sanal çetesine büyük darbe

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Eylül 2019 | 22 Muharrem 1441 Cumartesi 09:45

Kaşıkçı cinayetinde kilit rol aldığı belirtilen Suud Kahtani’nin de aralarında olduğu 5 bin kişiye ait hesaplar askıya alındı. dezenformasyon, ve itibar suikastlarında kullanılan hesapların Abu Dabi merkezli yazılım şirketi DotDev’e ait olduğunu açıkladı.

Amerika merkezli sosyal şirketi Twitter, dün gerçekleştirdiği bir operasyonla ’nun çıbanbaşı Birleşik Emirlikleri’nin dijital dünyada terör estiren troll ordusuna binlerce hesabı askıya alarak büyük darbe indirdi. Twitter’ın blog sayfasından yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın eski danışmanı ve Cemal Kaşıkçı cinayetinde “kilit rol” oynadığı öne belirtilen Suud el-Kahtani’nin hesabının da aralarında bulunduğu çok sayıda hesabı askıya aldığını duyurdu. Twitter’dan yapılan açıklamada, Birleşik Emirlikleri (BAE) ve Mısır merkezli 267 hesabın askıya alındığı belirtildi. Askıya alınan hesapların bir kısmının Suudi Arabistan devlet medyasına bağlı olduğu, bir kısmının da Suudi hükümeti yanlısı mesajlar verdiği ortaya kondu. Hesapların platformun politikalarını çiğnediği gerekçesiyle askıya alındığı kaydedildi. Açıklamada 267 hesabın BAE ve Mısır kaynaklı olduğuna dikkat çekildi. Twitter, hesapların, Abu Dabi merkezli bir yazılım şirketi olan DotDev tarafından yönetildiğini de işaret etti. Mısır Giza’da da DotDev’e bağlı bir şirketin bulunduğu biliniyor.

Fetih Medya

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed

4258 ENGELLENDİ

Twitter ayrıca BAE’den yönetilen 4258 hesaptan oluşan daha geniş bir troll ağını da askıya aldı. Sahte hesaplar ile daha çok Katar ve Yemen’i hedef alan gönderiler paylaştıkları belirtilen hesabın arkasındaki kuruma ilişkin bir açıklama yapılmadı. Söz konusu troll hesaplar, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmesinin ardından, üzerinden, Türkiye’yi ve medya kuruluşlarını hedef alan yoğun kara propaganda faaliyetlerinde de bulunmuştu. Twitter’ın BAE ve Suud troll ordusunu hedef alan operasyonu, bir başka Amerikan şirketi Facebook’un suudi propagadnası yapan 350 hesabı askıya almasının hemen ardından geldi. Facebook ayrı bir operasyonla, Mısır’da New Waves ve BAE’de Newave adıyla çalışan bir pazarlama şirketine ait 350 hesaplı bir ağın da askıya alındığını açıklamıştı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.