Bableit Havaalanı, TSK ve ÖSO’nun kontrolüne geçti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Mart 2018 | 24 Cemaziyelahir 1439 Pazartesi 00:40

SURİYE – ’de 8 köyün daha kontrolünü sağlayan ve ÖSO , stratejik öneme sahip Bableit Havaalanı’nı da teröristlerden temizleyerek kontrolü sağladı.

Cinderes-Afrin yolunda stratejik önemdeki Bableit Havaalanı örgütünden temizleyen TSK ve ÖSO, Afrin’de 8 köyde de kontrolü sağladı.

Anadolu Ajansı’nın abonelerine servis ettiği habere göre; TSK ve ÖSO, Afrin’in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Kara Tepe ve Kastel Keçik köyleri ile Afrin ilçe merkezine bağlı Halidiye, Culbul köyleri ve Cinderes beldesine bağlı Kane Kauer köyü terörden arındırılarak kontrol sağlandı.

Daha sonra Afrin’in kuzeydoğu girişindeki Kibar köyü teröristlerden alındı. Burası, Afrin şehir merkezi ile Zeytin Dalı birliklerinin arasında teröristlerin kontrol ettiği son köydü.

Son olarak da Afrin’in kuzeybatısındaki Raco bölgesindeki Büyük Çakmak köyü teröristlerden temizlendi.

Cinderis-Afrin yolunda stratejik önemdeki Bableit Havaalanı da terör örgütünden temizlenerek kontrol sağlandı.

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana işgalindeki Afrin’de 5’i belde merkezi, 142’si köy, 31’i nokta olmak üzere toplam 178 bölgeyi kontrolüne aldı.

/’nın yığınak ve hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren örgüt, merkezden ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen ve Kürt nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletlerden de tepki görüyor.

TSK: 3291 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekâtının 51. Gününde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yaptığı açıklamada, bugüne kadar 3 bin 291 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Mehmetçik Afrin merkeze girmek için emir bekliyor…

Mehmetçik ve ÖSO savaşçıları, dün 23 köyü PKK’dan temizleyerek Afrin’e ulaştı. İlçeye kuzey ve doğudan bakan tüm noktaları ele geçiren birlikler merkeze girmek için emir bekliyor.

Edinilen bilgilere göre, Afrin’e meskûn mahal operasyonu hemen başlamayacak. Cinderes’te olduğu gibi Afrin önce her yandan kuşatılacak. TSK, Afrin merkezden sivillerin çıkışı için koridor açacak. Sivillerin çıkmasından sonra ise merkeze yönelik meskûn mahal operasyonu başlayacak.

Diğer yandan da, teröristlerden kurtarılan yerlerdeki halkla Zeytin Dalı Harekâtını yürüten birliklerin kaynaşması dikkat çekiyor.

Anadolu Ajansı, bir ÖSO mensubunun dün teröristlerden arındırılan Kafr Rum köyünde yaşlı ve yürümekte güçlük çeken kadını sırtında taşımasının fotoğraflarını servis etti.


İktibas: haberyirmi, sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın