Avusturya’dan sonra Almanya’da da başörtüsüne kati yasak geliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2018 | 28 Recep 1439 Cumartesi 17:58

Geçtiğimiz yıl Avrupa ülkesi Avusturya’da ülkenin Başbakanı tarafından başörtüsü yasağına ilişkin bir yasal düzenleme önerisi gündeme getirilmişti.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ve ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin yasal düzenleme için ilgili bakanlıklara talimat verildiğini duyurmuştu. Hükumetin hayata geçirmeyi planladığı yasaktan kaç çocuğunun etkilenip mağdur olacağına dair devletin elinde herhangi bir veri bulunmadığını; buna dair veri elde edilebilmesinin kolay olmadığını savunan Kurz: “Ama size şu kadarını söyleyebilirim ki; bu tırmanışa geçen bir durum. Bundan 20-30 sene önce Avusturya’da böyle değildi.” şeklinde konuşmuştu. Bu talihsiz açıklamalardan sonra başka ülkelerde de aynı tartışmalar alevlenmişti.

Avusturya’daki bu yasal düzenlemenin hangi aşamada olduğunu Sebastian Kurz’un dün: “Başörtüsü için son gelecektir. Bu konuda sabit bir duruşumuz var ve bunu değiştirmeyeceğiz.” diyerek yaptığı açıklamalardan görebilmekteyiz.

Avusturya’dan sonra ’da da son iki haftadır benzer bir yasak gündeme getirilmiş durumda.

Almanya’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Uyum Bakanı Joachim Stamp (FDP) okullarda 14 yaş altındaki Müslüman kız çocuklarını hedef alan bir başörtüsü yasağını gündeme getirdi. Söz konusu başörtüsü yasağı planı, Eyalet Başbakanı Armin Laschet (CDU), Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler (CDU), FDP Parti Başkanı Christian Lindner ve CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner gibi siyasiler tarafından destekleniyor. Bununla kalmamış muhtemel bir yasak tasarısı öğretmen derneklerinden de destek görüyor.
Alman Öğretmenler Derneği Başkanı Heinz-Peter Meininger Bild gazetesine yaptığı açıklamada, bu tür bir yasağa destek verdiklerini belirtip, bu yasak ile “öğrencilerin kendi aralarındaki dini ayrımcılığa karşı önlem alınmış olunacağını” iddia etti.

Ayrıca Türk asıllı olan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Uyum Müsteşarı Serap Güler, -kendi annesinin başörtülü olmasına rağmen- şu cümleleri sarf etti; “Almanya genelinde sadece 50 kız çocuğu yuvada veya ilkokulda başörtüsü takıyor olsa bile, ben 50 kız çocuğunu da fazla olarak görüyorum.” Ve yine Serap Gülerin: ”Çocukların başörtüsü takmaları onları cinselleştiriyor.” görüşündeki açıklaması anlaşılır gibi değil ve bir çok Müslümanı öfkelendirmiştir.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet’e ise: “Kendi annesi de başörtülü olan Güler’in argümanları, tam da bu nedenle oldukça ikna edicidir.” dedi.

Bunun gibi birçok ile başlayan tartışma; okularda 14 yaş sınırı ile koyulmuş Başörtü yasağının neredeyse kanunlaştırılması anlamında katkıda bulunulmuştur. Bütün Müslümanları hedef alan bu saldırılara karşı elzemdir diyen Realität İslam ve Berlin Nebevi Çözüm Cemiyeti, sosyal medya aracılığıyla birçok karşı hamlede bulunmuştur ve Müslümanlara: “Bu sorunu ele almak her Müslüman için bir gerekliliktir. Nitekim Allah Resulu bir Hadisi- Şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”
(Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66) diye tepki gösterilmesi gerekliliğini ifade ederek çağrıda bulunmuştur.

Peki okularda olmasını istedikleri düzenleme Almanya Anayasasına göre yasal mı?

“Alman Anayasasının 6. maddesi ailelere çocuklarının dini eğitimi konusunda özgürlük tanıyor. Bu maddeye göre çocuklara inançla ilgili hangi konuların öğretileceği ailelerin yetkisi altında. Dolayısıyla okullarda muhtemel bir başörtüsü yasağının ailelerin bu yetki alanını zedeleyeceği apaçıktır.” diyen Berlin Nebevi Çözüm Cemiyet Yöneticileri ayrıca: “Federal Meclisin çalışmasında muhtemel bir yasağa karşı Anayasanın 4. Maddesine de dikkat edilmelidir. Din özgürlüğünü garanti altına alan bu madde, aynı zamanda kişilerin hangi ideolojiye sahip olurlarsa olsunlar dini inançlarını gizli ya da açıktan yaşayabilmelerini mümkün kılıyor. Yine çocukların dini özgürlüklerinin devlet tarafından korunması da araştırmada vurgulananlar arasındadır.” açıklamalarında bulunmuşlardır.

Lütfen imza kampanyasına katılıp destek verelim:
http://openpetition.de/!clrcg

İmza kampanyasına katılmak için gerekli tüm bilgiler :

İsim, soyisim
Şehir, posta kodu
adresi
E mail
Ülke

 

Haber: Musa Yıldız

Fetih Medya – Özel Haber

Fetih Medya Fetih Medya  Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın