Avusturya’daki okullarda başörtüsü yasaklanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018 | 19 Recep 1439 Perşembe 08:35

hükümeti, bugün, anaokulları ve ilkokullardaki öğrencilere başörtü yasağı getirmeyi planladığını açıkladı.

Avusturya Bakanı Heinz Fassmann, tasarısının yaza hazır olacağını, ayrıca bu yasadan etkilenecek kız öğrenciler bulunmasına rağmen bu adımın ‘sembolik’ olacağını belirtti.

Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Yardımcısı Heinz Christan Strache, kız çocukların gelişimi ve uyumu için başörtünün ilkokul ve kreşlerde yasaklanması gerektiğini söyledi. Strache, ulusal yayın yapan bir gazeteye verdiği röportajda, ilkokula başlama koşulu olarak Almanca yeterliliğinin yanı sıra ve ilkokulda başörtüsünün yasaklanmasının, uyum için atılması gereken ikinci önemli adım olduğunu belirtti.

ve ilkokullarda başörtüsünün yeri yok”

Kız çocuklarının özgür gelişimleri ve uyumu için 10 yaşına kadar korunması gerektiğini belirten Strache, “Kreş ve ilkokullarda başörtüsünün yeri yok” ifadesini kullandı. Strache, başörtüsünün ayrıştırıcı ve uyuma engel olduğunu savunarak, ülke genelinde kreş ve ilkokullarda başörtüsünün yasaklanması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, “ Tüm kız çocuklarının eşit olmasını istiyoruz. Biz paralel toplum istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurier gazetesi haberinde, anaokulları ve ilkokullarda takan kız öğrencilerin sayısını sorduğunuzda ne eğitim bakanı ne de uzmanlar belirli bir sayı veremeyeceklerini söyledi. Avusturya’da İslam Topluluğu Sözcüsü Carla Amina Baghajati, hakkındaki tartışmanın marjinal bir konu olarak görüldüğünü ve gerekli önemin verilmediğini belirtti.

Göç ve kimlik konusundaki tartışmalar, geçtiğimiz yıl Avusturya’da yapılacak kampanya için merkeziydi. Bu durum Kurz’un aşırı sağcı Özgürlük Partisi ile koalisyona girmeyi kabul ettikten sonra başbakanlığı kazanmasına yardımcı olmuştu.

Avusturya 2015’teki göç krizinden sonra, 150 binden fazla yani 8,7 milyonluk nüfusun yüzde 2’sini iltica başvurusu ile aldı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın