Avrupa’dan mültecilere tel örgülü engel

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Şubat 2017 | 11 Cemaziyelevvel 1438 Çarşamba 21:22

 

’ın, sığınmacı akınını durdurmak için 175 kilometrelik -Sırbistan sınırına jiletli tel örgü çektiği bildirildi.

 

 

Birliği (AB), sığınmacıların topraklarına girişini önlemek için 5 ülkenin 3 ay daha Schengen’i askıya alarak sınır kontrolleri yapmaya devam etmesine onay verdi.

 

 

AB Konseyi, AB Komisyonunun Schengen üyesi , , Danimarka, İsveç ve Norveç’in 3 ay daha sınır kontrolü yapmasına yönelik önerisini kabul etti. Buna göre, geçen yıldan bu yana devam eden ve 12 Şubat’ta sona ermesi gereken uygulama 3 ay daha uzatılmış oldu.

 

 

Sınır kontrollerinin, 24 Eylül’de Almanya’da yapılacak genel seçime kadar her 3 ayda bir uzatılması bekleniyor.

 

 

Avrupa’da Macaristan, Avusturya ve İspanya’nın ’daki toprağı Ceuta’da işlevi gören dikenli teller bulunuyor.

 

 

Avrupa’da sınır kontrolleri

Avusturya, Macaristan ve Slovenya ile olan sınırlarında; Almanya, Avusturya sınırında; Danimarka, Almanya ile feribot hattı olan limanlar ile Almanya kara sınırında; İsveç, Güney ve Batı Polis Bölgesi ile Danimarka ile arasındaki Öresund Köprüsü’nde; Norveç de Danimarka, Almanya ve İsveç’le feribot hattı olan limanlarında kontroller gerçekleştiriyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Türkiye'de bir ilk! Öldürülen PKK'lıdan çıktı

 

 

Schengen üyesi Almanya, Avusturya, Danimarka, İsveç ve Norveç, 2015’in sonuna doğru aşamalı olarak sınır kontrollerine başlamıştı. AB’nin en büyük başarısı olarak görülen Schengen’in askıya alındığı uygulama eleştirilse de 3 ayda bir uzatılmıştı.

 

 

Avrupa’ya 2015 yılında bir milyondan fazla sığınmacı gelmiş, 18 Mart 2016’da ile varılan mutabakatın ardından günlük ortalama geçişler 80’e kadar gerilemişti. AB, geçen hafta da sığınmacıların Avrupa’ya gelişini önlemek için ’yla anlaşmaya varmıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil