Avrupa’da büyük korku: Artık ABD koruyamaz!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Haziran 2018 | 3 Şevval 1439 Pazar 17:18

Letonya Başkanı Raymond Vejonis “Avrupa, kendisini Rusya ile olan zorlu mücadelelere karşı savunmak için yalnızca ABD’ye güvenemeyiz” dedi.

Letonya Başkanı verdiği demeçte için birkaç tehdidin olduğunu bunların başlıcalarının: Çin’in artan etkisi, ve Kuzey ’daki durum, ittifakın güneyindeki istikrarsızlık ve Rusya.

Raymond Vejonis, açıklamalarında ABD’nin Avrupa’yı korumakta yetersiz kalacağını ima ederek “Avrupa, kendisini Rusya ile olan zorlu mücadelelere karşı savunmak için yalnızca ABD’ye güvenemeyiz” dedi.

Başkan’ın Batı için tehlike arz eden bu durum için ”yumuşak güvenliği” ve karma tehditlere karşı mücadeleyi güçlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

İlgilinizi Çekebilir:  Putin'den silah programına ilişkin açıklama

Litvanya, Letonya ve , ilk kez ABD ve NATO’dan daha fazla askeri yardım ve fon talep etmiyor. Buna karşın Nisan ayında, ABD Başkanı Donald ile yaptığı görüşmede Baltık ülkelerinin liderleri, tehdidi” nedeniyle bölgedeki askeri varlığı güçlendirmesini istedi.

Trump bu konuda olumlu bir karar verdi ve ek olarak Baltık devletlerine 170 milyon tahsis etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ayında Moskova’nın Baltık ülkeleri ve Polonya’daki ittifakın harekete geçmesinden endişe duyduğunu söyledi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın