Atatürk Havalimanın’da; kıyafet kanunu, cübbe sarık ve şeriat

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Nisan 2018 | 17 Recep 1439 Salı 01:05

İstanbul’dan Adana’ya gitmek için Atatürk ’na giden sarıklı ve cübbeli vatandaş bir kadının çirkin saldırısına uğradı.

Sarık takıp cübbe giyen Müslümanı gören bir , akıllı telefonundan 2596 sayılı ’u okuyarak suç işlendiğini iddia etti.

Kanunu okudu

Sarık takıp cübbe giyen vatandaşı gören kadın; eline akıllı telefonunu alarak 2596 sayılı kanunu bağıra bağıra okumaya başladı.

Fetih Medya

 

Fetih Medya

 Sarık takıp cübbe giyen yolcuya hakaretler savuran kadın.

Herkes rahatsız oldu

Yolcuların şaşkınlıkla izlediği küstah kadın, herkesin Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarını uyması gerektiği yönünde çığlıklar attı.

Diğer yolcuların “Kimse sizi dinlemek zorunda değil” şeklinde tepkilerine rağmen, küstah tavırlarından vazgeçmeyen kadın, görevlilerinin çağrılmasını istedi.

Provokatör amacına ulaşamadı

Bu sırada sarıklı vatandaş sakinliğini koruyarak, kadına sakin bir dille “Terbiyesizlik yapmayın” uyarısında bulundu.

Etrafta çocukların ve yaşlıların olduğunu, herkesin bu durumdan rahatsız olduğunu ifade ederek, kadını terbiyeye davet eden sarıklı vatandaş, tüm çabalarına rağmen kadının küstah tavırlarının önüne geçemedi.

 

Fetih Medya

Sarık takıp, cübbe giydiği için hakarete maruz kalan yolcu

Atatürk Havalimanı’nda yaşanan skandal görüntüleri vatandaşlar kaydederek paylaştı.

 

İslam şeriatı ile yönetilen Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra CHP Genel başkanı Mustafa KEMAL ve arkadaşları ’ın kanunları olan İslam şeriatını kaldırarak Laik ve demokrasi ile yönetilen Türkiye Cumhuriyetini kurdu. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde birçok kanun gibi Kılık kıyafet yasasıda Hristiyan dan ithal edilmişti. İşte bu yasalardan biriside kılık kıyafet kanunudur.

İşte o kanun

“Herhangi din ve mezhebe mensub olurlarsa olsunlar ruhanilerin mabet ve ayinler haricinde ruhanî kisve taşımaları yasaktır.

her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhanî kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsaadeler verebilir. Bir müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhanî hakkında yenilenmesi veya bir başka ruhaniye verilmesi caizdir.” 

Bu gün insanların bilmediği yürürlükte olan birçok kanun vardır.

Örneğin;

Şapka kanunu;

25 Kasım 1925 tarihinde mecliste kabul edilen 671 No’lu “Şapka İktizası Hakkında Kanun” ile TBMM üyeleri ve memurlarına başlık olarak şapka giyilmesi zorunluluğu getirildi. Şapka giymeye ise çeşitli baskı, hapis ve idamla sindirildi. Kanun, 28 Kasım 1925 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Şapka Kanunu, 1982 anayasasının 174. maddesine göre “inkılap kanunları” (anayasaya aykırılığı iddia edilip iptal edilemeyecek kanun) arasındadır. Bu kanun bugün hala daha yürürlüktedir.

1930 lu yıllarda CHP döneminde çıkarılan ve bu gün hala yürürlükte olan Genelev yasası anayasada mevcut ve yürürlüktedir.

CHP Genel Başkanı Mustafa KEMAL ATATÜRK  ve arkadaşlarının yürürlükten kaldırdığı ŞERİAT nedir?

 

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın