‘Astana görüşmeleri Kasım ayında başlayabilir’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ekim 2018 | 16 Safer 1440 Perşembe 20:13

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdurrahmanov, ile ilgili Astana toplantılarının bir sonraki turunun Kasım ayı sonları veya Aralık ayının başlarında Astana’da gerçekleşebileceği açıkladı.

Abdurrahmanov gazetecilere yaptığı açıklamasında, “Astana Süreci garantör ülkelerinin temsilcilerine göre, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye’ye dair çözüm müzakerelerini görüşmek üzere bir düzenlenmesi planlanıyor. Garantör ülkelerden son bilgileri aldıktan sonra toplantının zamanı ve gündemi konusunda haberdar edileceksiniz. Ön bilgilere göre, müzakereler Kasım sonunda ya da Aralık başında gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün basına verdiği bilgide, Astana sürecinin garantör ülkeleri , Türkiye ve İran’ın liderleri arasındaki 4. için hazırlık yaptıklarını bildirerek, bir sonraki zirvenin, Rusya Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı ve İran Cumhurbaşkanı Hasan arasında yapılmasını umduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Ensari, Salı günü ’da bir araya gelerek, Suriye’deki durumu istişare etmişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın