Arjantin’de ‘otoriteye karşı gelenlere’ karşı polise ‘vur yetkisi’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Aralık 2018 | 27 Rebiülevvel 1440 Çarşamba 09:51

Güney ülkesi Arjantin’de kolluk kuvvetlerine, ‘diğer ve yöntemler yetersiz kaldığında’ kullanma yetkisi verildi.

 

Arjantin Resmi Gazetesi’nde yayımlanan düzenlemeye göre, Federal Teşkilatı, Jandarma Teşkilatı, Sahil Teşkilatı ve Havaalanı Polisi, ekipmanları yetersiz kaldığında silah kullanabilecek.

Düzenlemede, “meşru müdafaa, ölüm ya da ölümcül yaralama gibi durumlarda kişilerin hayatına, fiziksel bütünlüğüne kastedecek bir suçun işlenmesini önlemek için diğer koruma araçları ve yöntemleri yetersiz kaldığında ateşli kullanılabilecektir.” ifadeleri yer aldı.

Arjantin ayrıca, “muhtemel tehlikeli bir durumda otoriteye karşı gelen kişiyi durdurmak ve söz konusu kişinin kaçmasını önlemek” durumunda da silahına başvurabilecek.

‘KOLLUK KUVVETLERİ KENDİSİNE ATEŞ AÇILMASINI BEKLEMEMELİ’

Güvenlik Bakanlığı Kabine Şefi Gerardo Milman, “Kolluk kuvvetlerinin, suçlularla mücadele edebilmesi için önce kendilerine ateş açılmasını beklediği zamanlar oldu. Bu tam anlamıyla saçmalık.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich de katıldığı bir televizyon programında, geçmişteki diktatörlüklerin polisi saf dışı bıraktığına işaret ederek, güvenlik güçlerinin üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirmelerini istediklerini ifade etti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın