Arap Koalisyonu, Husi mevzilerine bomba yağdırıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Haziran 2018 | 7 Şevval 1439 Perşembe 12:52

haber ajansının askeri kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, Koalisyonuna ait uçaklar çarşamba günü, Hudeyde kentindeki havaalanının çevresinde bulunan Husilere ait depolarına ve mevzilerine bomba yağdırdı.

, Husi milislerinin son iki gün içinde havaalanı etrafında silah depoladıklarını ve sokaklara mayın döşediklerini aktarırken, bölgedeki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirdiklerini belirtti.

Havaalanı tekrar ele geçirildi

Hudeyde’deki uluslararası havaalanında İran destekli Husiler, hava saldırılarının başlamasından yaklaşık yedi gün sonra kontrolü kaybetti. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun sözcüsü yaptığı açıklamada, Hudeyde havalimanının kontrolünü ele geçirdiklerini, yakın bölgelerdeki Husi direnişinin ise sürdüğünü açıkladı.

Havaalanının kurtarılması, dün (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in BM planı çerçevesinde Husileri ikna etme çabalarından dört gün sonra Sana’dan ayrılmasıyla aynı tarihe denk geldi.

Çok sayıda militan öldürüldü

Karadan ve havadan yapılan saldırılar çok sayıda Husi milisinin ölmesine ve yaralanmasına açtı. Yemen ordusunun resmi web sitesi, siviller arasında gizlenen 123 milisin de ele geçirildiğini açıkladı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın