Arakanlı Müslümanlar için adalet arayışı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Haziran 2018 | 12 Şevval 1439 Salı 12:00

AA muhabirine yaptığı açıklamada, ’nin aldığı inisiyatifi takdir ettiklerini belirten  Rohingya (ERC) Başkanı Dr. Hla Kyaw, şunları kaydetti:

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği suçlarından sorumlu tutulması için UCM’nin aldığı karar doğru bir karardır. Arakanlı Müslümanlara yönelik adaletin sağlanması için UCM’nin rol üstlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde uluslararası suçlar için UCM’nin uluslararası hukuk sistemindeki rolü bir anlam ifade etmez. UCM ve uluslararası toplumun artık uluslararası hukuk sistemine bağlılığını göstermelerinin zamanı geldi.”

Myanmar hükümetinin UCM’nin talebini kabul etmeyeceğini düşünen Kyaw, “Çünkü bunu yaptıkları zaman Arakanlı Müslümanlara işledikleri uluslararası suçlarla yüz yüze gelmiş olacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

UCM, 700 bin Arakanlı ’ın Bangladeş’e edilmesi iddiası ile ilgili Myanmar hükümetine 27 Temmuz’a kadar yazılı açıklama yapması için süre vermişti.

UCM savcısı, Myanmar’ın UCM’ye üye olmamasına rağmen tehcir iddiası ile ilgili başlatılabilmesi için mahkemeye üye Bangladeş üzerinden imkanlara bakılması talebinde bulunmuştu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın