Arakanlı kadınlar askerlerin tecavüzünden kaçıyorlar [Videolu]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ocak 2017 | 11 Rebiülahir 1438 Pazartesi 07:15

Önceki gün akşam 20:00  sıralarında askerleri Maungdaw’ın güneyindeki Gadusara  köyünü bastılar.  Köyü kuşatan askerler bir çok Müslümanı aldı. Köyden kaçmayı başaramayan birçok kadına da edildi.  Gecenin karanlığından istifade eden bir grup Müslüman ailelerini köylün dışına çıkarmayı başardılar. Kalanlar ise ,dayak ve işkenceye maruz kalıyorlar.

Kaçabilen Godutya yolu üzerinde yaralarını sarıyorlar. Kiminin kafası dipçikle kırılmış.

“Neredesiniz Ey Müslümanlar?”

Kurtulabilen Müslüman kadınları şöyle diyor:

“Askerlerin tecavüz etmelerinden dolayı köyümüzü görebileceğimiz yere kadar kaçtık.”
başka bir Müslüman   da şunu söylüyor: “Köyde evde kalırsak, askerler  tarafından tecavüze uğrayacağız.”

Ayrıca sabaha karşı askerlerden kaçabilenler de var. Kadınlar ve çocuklar Godutya  köyü yolu üzerinde akrabalarının ve komşularının kaçmalarını bekliyorlar. Kadın ve çocuk birçok Müslümanı Myanmar askerleri esir almış.

Geçtiğimiz Ağustos ayı aynı köye yapılan baskında birçok Rohingya Müslümanı  göz altına alınmıştı. Köyden 28 kişi kayıp. Bu kimselerin altında öldürüldüğü tahmine ediliyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Arakanlı Müslümanlar bayramı buruk geçiriyor

 

1948 yılından beri Budist Myanmar devletinin işgali altında bulunan ’daki Müslümanlar, büyük baskı ve kısıtlamalar içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışımakta. Bölgede Müslümanların evlenmeleri, seyahat etmeleri ve okumaları yasaktır. Müslüman çocukların sadece ilkokula kadar okuyabilmelerine izin veriliyor. Müslümanların seyahat yasakları o kadar geniş ki başka bir kasabaya ailelerini ziyarete gitmek için bile izin almaları gerekiyor.

1 Milyondan fazla Arakanlı Müslüman başta Bangladeş olmak üzere Pakistan, , Suudi Arabistan’da çok kötü şartlarda olarak yaşam savaşı vermektedir. Kamplarda açlıktan toplu ölümler alışılagelmiş bir durum haline gelmiştir.

Medya – Özel

 

Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya
Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın