Ankara’da kritik Suriye zirvesi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ocak 2019 | 2 Cemaziyelevvel 1440 Salı 11:37

’ın Danışmanı John Bolton başkanlığındaki Beyaz Saray Heyeti, İsrail’in ardından Türkiye’ye geldi.

Beyaz Saray Ulusal Danışmanı John Bolton ve ABD heyeti ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık 2 saat 10 dakika sürdü.

Türkiye’ye gelen Amerikalı heyette, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Brett McGurk’ün yerine Küresel Özel Temsilcisi olarak atanan James Jeffrey de bulunuyor.

HARİTAYLA GELDİLER

Amerikan basını, ABD heyetinin ’ya bir haritayla geldiğini yazdı. Wall Street Journal gazetesi, James Jeffrey’nin ‘renklendirilmiş haritası’ hazırladığını, bu haritada Türk askerinin girmesine karşı çıkılan yerlerin işaretlendiğini öne sürdü.

BOLTON’DAN TANSİYONU YÜKSELTEN AÇIKLAMALAR

Bolton, Türkiye ziyareti öncesi, tepki çeken açıklamalar yaptı. / PKK örgütünü “Kürt savaşçılar” diye tanımladı. “Amerika’nın Suriye’den çekilmesi Kürtleri koruyacak bir anlaşma yapmadan gerçekleşmeyecek” dedi.

KALIN’DAN SERT YANIT

Bolton’un bu açıklamalarına Ankara’dan sert tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiasının akıl dışı olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin hedefinin  PKK//YPG terör örgütleri olduğunun altını çizdi.. Türkiye’nin PKK ve Suriye’deki uzantılarıyla mücadelesinin amaçlarından birinin de Kürtleri terör örgütünün zulmünden kurtarmak olduğunu söyledi.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.