Amerikalı müslüman lidere Trump tepkisi!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ocak 2017 | 23 Rebiülahir 1438 Cumartesi 23:06

Dün Kongre’de yemin ederek ’nin 45. Başkanı olan Donald , bu sabah Washington’daki Ulusal Katedral‘de İslamiyet de dahil olmak üzere 26 farklı din ve mezhepten temsilcinin katıldığı dini törene katıldı.

ABD’nin ilk başkanı George Washington’a kadar uzanan bir gelenek olan dini törene Trump, eşi Melania Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence ile katıldı.

Müslüman Macid de katıldı

ABD’deki en etkili Müslüman organizasyonlardan ADAMS Center’ın Başkanı İmam Macid’in de katıldığı dini törende Hıristiyanlık, Yahudilik ve Hinduizm gibi farklı dinlerin temsilcileri yer aldı.

 

 

“Neden katıldın” tepkisi

Trump’ın dini merasimine katılması sebebiyle bazı kesimler tarafından eleştirilen İmam Macid, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, “yöneticiler de dahil herkese İslam’ın mesajının ulaştırılması gerektiğini ve bu yüzden bu merasimde yer almasının normal olduğunu” vurguladı.

 

 

 

İslam karşıtı tutumundan vazgeçecek mi?

İlgilinizi Çekebilir:  Trump'tan sonra Pence'den de Türkiye tweeti!

Kampanya dönemindeki İslam karşıtı söylemlerinin bundan sonra ne tür politikalara yol açabileceği tartışılan Trump, dünkü yemin töreni konuşmasında da “ İslami terörizmi yeryüzünden sileceğini” söylemişti.

 

 

Müslümanların Trump’tan beklentisi eşitlik

Amerikalı , Trump’ın kampanya dönemindeki söylemleri ile başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki gerçek adımlarının farklı olmasını umduklarını, yeni yönetimin tüm dinlerin mensuplarına eşit bir şekilde davranması gerektiğini ifade ediyor.

 

2015 yılı kasım ayında ve San Bernardino’daki terör saldırılarının ardından “Müslümanların ABD’ye alınmaması” önerisini yapan Trump, daha sonraki açıklamalarında kastının “teröristlerin geldiği bazı ülkelere daha sert vize kısıtlaması” olduğunu belirtmişti.

 

Trump ile Başkan Yardımcısı Mike Pence’in daha sonra ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının () Virginia’daki merkezini ziyaret etmesi bekleniyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil