Amerika’dan Muhaliflere devrime ihanet edin baskısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2017 | 17 Zilhicce 1438 Cuma 14:36

ve ’nın işgal hazırlığı yaptığı İdlib’i savunmak için bölgedeki tüm muhalifler birleşiyor. ‘’ anlamına gelen ‘Ceyş’ul Vatani’ çatısı altında biraraya gelecek Suriyelilere ilk tehdit ABD’den geldi. Muhaliflerden üst düzey isimlerle İncirlik ve Reyhanlı’nın dışında Ürdün’de de buluşan Amerikalılar, “ ve ’ya karşı olan tüm cephelerden askerlerinizi çekin. DAEŞ’a karşı /PYD ile birlikte hareket edin. Yoksa hem yersiniz hem de ’nin geleceğinde yer alamazsınız. ABD’nin İdlib’e müdahale planı hazır” dedi.

Kulak asan olmadı

Pentagon’dan gelen açık tehdit, muhalif cepheyi hareketlendirdi. ABD’nin sözkonusu çağrılarına 2-3 istisna dışında katılan kimse olmadı. Muhalifler, Pentagon merkezli tüm tehditlere rağmen devrim ruhuna bağlı kalacaklarını belirtiyor. ABD’nin tehdit ve şantajlarının ilk olarak güney cephesinde () yoğunlaştığını, son günlerde İdlib’i de içine alarak genişlediğini belirten muhalifler, buna karşı kendilerinin 45 grubu tek çatı altında toplayarak ‘2011 devrim ruhunu’ yeniden yakalayacaklarını dile getirdi. PKK, DAEŞ ve Esed’e karşı yeni zaferler elde edeceklerini vurgulayan Suriyeli muhalifler, “Yegane gayemiz Suriye halkının menfaatleri ve geleceğidir. Türkiye’nin safdışı bırakılmaya çalışıldığı projelerde yer almayız” mesajı verdi. ABD’lilerle yaptıkları görüşmelerde doğrudan tehdit edildiklerini açıklayan Üsud el-Şarkiya ve Kuvvet el-Şehid Ahmet Abdo Tugayı sözcüleri, “ABD bize net olarak ‘devrime ihanet edin’ baskısı yapıyor” dedi.

45 grup bi̇rleşecek

Pentagon tehdidine direnen Suriyeli muhalifler, Geçici Hükümet Başbakanı Cevad ebu-Hatip, eski Savunma Bakanı Selim İdris, ÖSO Kurucu Komutanı Riyad Esad ve eski Askeri Meclis Başkanı Abdulcabbar Ageydi öncülüğünde birleşmeye hazırlanıyor. Dera, Humus, , İdlib ve Şam’ın yanısıra kuzeyi ve kırsalından 45 muhalif grubun birleşme çağrısına olumlu yanıt verdiği belirtiliyor.

 

Kaynak :Yeni̇ şafak

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın