Amerika’dan iki Arap devletine Milyar Dolarlık Silah Satışı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ocak 2017 | 27 Rebiülahir 1438 Çarşamba 17:31

Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt ve ’a aralarında hava savunma füzeleri ve tehdit algılama sistemlerinin de bulunduğu, değeri 1 milyar dolardan fazla tutan satışını onayladığı bildirildi.

 

 

 

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın verilerinden edinilen bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanlığı, 23 Ocak’ta Kuveyt’e 110 milyon dolar değerinde 60 adet AMRAAM Gelişmiş Orta Ölçekli Havadan Havaya Füze satışının yanı sıra, 400 milyon dolar değerinde AH-64D tipi Apache için bakım ve lojistik destek malzemesi satışını onayladığı belirtildi.

 

 

Bunun yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan hükümetine de 525 milyon dolar değerinde 10 adet 74K Bellekli Tehdit Algılama Sistemi, 14 adet Yerde Hareket Halindeki Hedef Belirleyici Radarları, 26 adet Kızılötesi Elektro-Optik Kamera ve 10 adet İletişim İstihbarat Sensörü satışını onayladı.

İlgilinizi Çekebilir:  İstanbul’da toplanan İİT zirvesinden Kudüs ve Filistin’e destek ​

 

 

Kongre’den Onay Bekliyor

Toplam değeri 1 milyar 35 milyon dolar olan söz konusu silah satışının ABD Kongresi tarafından incelenip onaylandıktan sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

 

 

ABD 2016 yılında aralarında Kuveyt, , Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin () de bulunduğu körfez ülkelerine toplam 42,8 milyar dolar silah ve mühimmat satışı yapmıştı.

 

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın