Almanya’ya vize tepkisi!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Mart 2017 | 4 Cemaziyelahir 1438 Cuma 14:00

Almanya’dan Türk bakanlara engel

Almanya’da Bakanı Bozdağ’ın katılacağı duyurulan toplantıya verilen izin, salon yetersizliği gerekçe gösterilerek geri çekildi. Bakan Zeybekci’nin Köln’de katılacağı için ise salon verilmedi. Almanya’nın Ankara , konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Fetih Medya

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau kentinde, bu akşam yapılması öngörülen ve konuşmacı olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılacağı duyurulan toplantı için verilen izin geri çekildi. Alman basınına yansıyan haberlere göre, iptale gerekçe olarak yoğun talep ihtimali üzerine salonun ve park yerlerinin yetersizliği gösterildi.

Bu gelişmenin ardından, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi, konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, büyükelçiye müsteşar yardımcısı tarafından ’nin duyduğu rahatsızlık ifade edildi.

Bakan Bozdağ, konuya ilişkin Strasbourg’da yaptığı açıklamasında, şunları söyledi:

“İzinleri alınmış bir buluşmayı yapma fırsatı bulamadık. Özellikle ifade etmek isterim ki her defasında insan hakları, ifade hürriyeti üzerine konuşma yapan, bunu eleştiri haline getiren Almanya’nın, toplantı hakkına izin vermemesi anlaşılır bir şey değildir. Hem AB’nin, hem Avrupa konseyinin, hem demokrasinin vazgeçilmez özellikleridir. Bizde ifade hürriyeti var diyorsunuz, kusura bakılmasın ama demokrasiyle izah edilebilir bir şey değil bu. Bir bakanın kendisini ifade etmesine izin verilmemesi mümkün mü?

Daha önce de bunun örneklerini gördük. Hatırlarsanız, sayın cumhurbaşkanımıza da engel oldular. Fakat terörist başına telekonferansla bağlanma imkanı sağladılar. Bir demokratik ülkenin bakanı bir toplantıda görüşlerini açıklayamıyor. Bu nasıl demokrasidir ki teröristlere her şey ama meşru yetkililere engel çıkarılıyor.

Türkiye suçluların iadesini istediğinde, ‘bizim yargımız bağımsız, tarafsız’ diyorlar. Türk yargısının verdiği kararları ise eleştiriyorlar. Biz bundan çok büyük rahatsızlık duyuyoruz.”

İbrahim Kalın kınadı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, hesabından olayı şu sözlerle kınadı:

“Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’ın Almanya’da katılması planlanan etkinliğin sudan sebeplerle yasaklanmasını kınıyorum. Her fırsatta Türkiye’ye ve ifade özgürlüğü dersi vermeye çalışanların gerçek yüzü bu tür kararlarla açık şekilde ortaya çıkıyor Bu skandal kararın ve FETÖ gibi terör örgütlerine kucak açan bir ülkede alınması Avrupa’nın geleceği açısından endişe vericidir.”

Zeybekci’ye de izin verilmedi

Ayrıca Köln’de 5 Mart Pazar günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılacağı bildirilen toplantı için salon verilmedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD), Porz Semti’nde belediyeye ait salonda saat 18.30’da Bakan Zeybekci’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatacağı bir toplantının yapılacağını duyurmuştu. Porz Belediyesi, söz konusu etkinlik için salonun verilmediğini doğruladı.

Porz Belediye Başkanı Henk Benthem (CDU), Bakan Nihat Zeybekci’nin katılacağı toplantı için salon verilmediğini doğrularken nedenini açıklamadı. Benthem kısa açıklamasında sadece, “Bir çalışanımız salonda kimin konuşmacı olduğunu öğrendikten sonra Vatandaşlık Dairesi Müdürü’nü bilgilendirdi” dedi.

Fetih Medya – Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın