Almanya’dan sürpriz Türkiye hamlesi!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Şubat 2017 | 4 Cemaziyelevvel 1438 Çarşamba 07:44

15 Temmuz girişimi sonrasında, ’nin Başkan Yardımcısı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Teresa May’den sonra beklediği üçüncü önemli ziyaret yarın gerçekleşiyor. Şansölyesi Angela , uzun süredir gerilim yaşayan ikili ilişkilerin “normalleşmesi” için ’ya gelecek.

 

Bu ziyaretin ardından hem parlamentolar arası hem de İçişleri bakanlıkları arasında yeni dönem işbirliğinin gelişmesi için üst düzey ziyaretler art arda gerçekleşecek. Almanya eylül ayında seçime, Türkiye de nisan ayında referanduma giderken, iki ülke karşılıklı işbirliği vizyonunu ortaya koyacak.

 

TBMM’YE GİDECEK

 

Şansöyle Merkel’in Ankara ziyaretinde üç önemli durağı olacak. Merkel, TBMM’yi ziyaret edecek. Sonrasında da Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Merkel’in bu ziyareti ve vereceği mesajların ardından ikili ilişkilerdeki tansiyonlu geçmişe sünger çekilmesi amaçlanıyor.

 

Merkel’in ziyaretini takiben, 3 Şubat’ta Almanya İçişleri Müsteşarı Türkiye’yi ziyaret ederek İçişleri ve Adalet Bakanlığı’nda temaslarda bulunacak. Bu ziyaretin hemen ardından da 5-7 Şubat’ta Alman Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Ankara’ya gelecek.

 

GÜNDEMDE 4 KRİTİK KONU

 

Merkel ’in Ankara ziyaretinde dört kritik konu gündeme gelecek. ve Başbakan Yıldırım, Merkel’e özellikle Almanya’ya sığınan FETÖ mensuplarının iadesi konusunu gündeme getirecek.

 

’da üst düzey 150 FETÖ mensubundan 40’ının Almanya’ya iltica talebinde bulunduğu, FETÖ’den haklarında yakalama kararı olan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara başta olmak üzere diğer kritik isimlerle ilgili kararlar masaya yatırılacak.

İlgilinizi Çekebilir:  Pentagon'dan yanlışlıkla "Trump istifa" paylaşımı

DOSYALARIN AKIBETİ?

Hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci Can Dündar’a yönelik Almanya’nın tutumu da görüşmelerde ele alınacak. Türkiye’nin gündeme getireceği en önemli konulardan bir diğeri de, dosyası olacak.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın PKK, DHKP-C, FETÖ gibi örgütlerinin mensuplarına yıllardır kol kanat gerdiğini söylemiş, “Siz teröre çanak tutuyorsunuz. Bu belası bumerang gibi gelip sizi de vuracaktır” diyerek Almanya’yı sert dille eleştirmişti.

 

Ankara, Merkel’e Almanya’daki PKK’lılarla ilgili 4 bin 500 dosyanın akıbetini soracak. Türkiye’deki Anayasa referandumu ve Almanya’da yapılacak seçimler de gündemin önemli maddelerinden olacak.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın