Almanya’da memurlara burka yasağı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ekim 2016 | 20 Muharrem 1438 Cuma 20:25
’da hükümet, memurların yüzlerini kapatacak burka ve nikap gibi giysileri giymelerine yasak getirmeye hazırlanıyor.

Almanya’da hükümetin memurların yüzlerini kapatacak burka ve nikap gibi giysileri giymelerine yasak getirmeye hazırlandığı iddia edildi.

Spiegel Online’de yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak metinde, özgür ve demokratik bir toplumda birlikte yaşam açısından açık iletişimin önemine dikkat çekilerek, yüzü kapatan giysilerin insanları tanımayı ve kişilik değerlendirmesini zorlaştırdığı gerekçesiyle, kamuda görev yapan memurların bu tür giysileri giymesinin engellenmesi öngörülüyor.

Burka ve nikabın uyumu engellediği, kadınları hor gördüğü ve kadın-erkek eşitliğine aykırı olduğu gibi görüşlerinin yer aldığı kaydedilen metinde, kamu görevini düzenleyen yasada yapılacak değişiklikle, memurların iletişimi zorlaştıran veya imkansız kılan bu tür giysileri giymelerinin yasaklanmasının istendiği öne sürüldü.

İlgilinizi Çekebilir:  Bir Türk polis köpeğinin saldırısına uğradı!

KAMUYA AÇIK ALANLARDA YENİ DÜZENLEME

Taslağın gelecekte vatandaşların din özgürlüğünü gerekçe göstererek, kimlik tespitini zorlaştıran dini giysileri giymelerine de sınırlama getireceği belirtiliyor. Buna göre, kimlik kontrolü, mahkemeler ve seçim lokallerinde kapalı olunamayacak. İhlallerin kabahat olarak değerlendirilerek cezalandırılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın