Almanya: Türkiye Afrin’de orantısız güç kullanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Şubat 2018 | 6 Cemaziyelahir 1439 Perşembe 09:29

’da liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) dış politika sözcüsü Jürgen Hardt, Türkiye’ye Afrin’deki harekatı sona erdirme ve bölgeden çekilme çağrısında bulundu. ’nun Türkiye’ye destek olmasının ise şu aşamada söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Hardt, “Bu harekatın orantısız olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Türk hükümetinin bu harekatı hızlı bir biçimde sonlandırması ve ’yle sınırının kontrolüne odaklanmasının akıllıca olacağı kanısındayım” diye konuşan Hardt, NATO’nun üst karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi’nin (NAC) de Türkiye’ye karşı bu tutumu benimsemesi gerektiğini belirtti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Türkiye’de AWACS misyonu çerçevesinde ’daki NATO üssünde konuşlanmış Alman askerlerine ilişkin soruyu da yanıtlayan Hardt, askerlerin buradan çekilmesinin bir hata olacağını kaydetti ve Türkiye’nin bu uçakları Suriye’de düzenlediği harekat için kullanmasının söz konusu olmadığını aktardı.

Öte yandan Hardt, Türkiye’nin henüz Suriye’yle savaş halinde olmadığını düşündüğünü söyledi. Buna rağmen Türkiye’nin bir şekilde Suriye’deki çatışmanın içine çekilme tehdidinin mevcut olduğunu düşündüğünü belirten Hardt, bunun Türkiye için tehlikeli olduğunu savundu.

NATO Antlaşması’nın 5. maddesinde geçen ‘bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir olarak değerlendirileceği’ ifadesi çerçevesinde ittifakın kolektif ilkesine de değinen Hardt, NATO için şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın