Almanya camilere dış kaynakları kesmek için ‘cami vergisi’ getirmeyi düşünüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 06:17

federal hükümetinin camilere dış kaynak akışını durdurmak için bir çeşit cami vergisi getirme tasarısına ülke içinde destek artıyor.

Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre parlamentonun bu konuda yönelttiği sorulardan birine hükümet “bunun muhtemel bir ” olacağını söyledi.

Cami vergisi ülkede vergi mükelleflerinden alınan “ vergisine” benzer şekilde toplanacak. Almanya’da kiliselerin gelirinin yüzde 70’i vergilerden elde ediliyor.

‘Cami vergisiyle’ İslami kuruluşların yurtdışından gelen “anti-demokratik ya da radikal” kaynaklara bağlılığını azaltma hedefleniyor.

Almanya’da eyaletlerin bazıları bu fikre destek verdiklerini açıkladı.

Gazeteye konuşan Mecklenburg- Batı Pomerania bölgesel eyaletinin içişleri bakanlığı “Muhtemel radikalleşme de dahil yabancı etkisini azaltmak için kilise modeline dayalı cami finansmanına açık olduklarını” söyledi.

Baden-Wuerttemberg eyaleti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü de “Hem ilahiyat içeriği hem de görüş anlamında” dış etkilerin tehdidine dikkat çekerek “En kötü durumda bu radikal İslamcı, anti-demokratik içerik ve niyetleri kapsıyor” dedi.

Almanca vaaz verilsin

Almanya’da yaşayan yaklaşık 6 milyon Müslümanın gittiği camilerin mali kaynaklarının ya da ülkelerinden gelmesi bir süredir tartışmalara yol açıyordu.

Almanya’da önde gelen muhafazakâr politikacılardan Andreas Scheuer, ülkedeki camilerde Almanca vaaz verilmesi ve camilerin Türkiye ile ’dan finansmanına son verilmesi gerektiğini söylemişti.

Ülkedeki camilerin çoğu Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği” (DİTİP) adlı yapılanmaya bağlı.

DİTİP’in, genel başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu’na göre, Almanya’da 900’u cami olmak üzere bine yakın derneği var.

Almanya, kendi sınırları içerisinde yaşayan ve Fethullah Gülen Cemaat ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen kişilere karşı casusluk faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle Türkiye’yi suçlamıştı.

Almanya ile Türkiye arasında 2017 yılında iki Alman Spiegel gazetesine açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “bazı camiler aracılığıyla Almanya’ya tehlikeli ideolojileri taşınmaması” gerektiği yorumunda bulunmuştu.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.