Alman istibaratı: DAEŞ Ortadoğu’da yenildi ama Batı’da hala güçlü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 11:36

Alman iç istihbarat servisi, DAEŞ’in Ortadoğu’da askeri bakımdan yenilmiş olsa da ’da hala tehlikeli bir  örgüt olarak tehdit oluşturduğunu söyledi.

 

’da iç istihbarattan sorumlu olan Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Başkanı Thomas Haldengang, Berlin’de BfV tarafından düzenlenen ve “aşırıcı” oluşumların kabiliyetini konu alan bir sempozyumda konuştu. DW Türkçe’nin haberine göre Haldenberg bu toplantıda, kendisinden önceki BfV Başkanı Hans-Georg Maassen’ın aksine sadece İslamcıların değil, aşırı sağcı ve aşırı solcu grupların faaliyetlerini de gündeme getirdi.

DAEŞ’İN YENİLGİSİNE ALDNAMAYIN
Haldenberg, insanların, DAEŞ’in ve ’ta uğratıldığı askeri yenilgiye aldanmamaları gerektiğini söyledi.

ÖRGÜT PROPRAGANDASINI SÜRDÜRÜYOR
Sri Lanka’da düzenlenen Paskalya Yortusu saldırılarını hatırlatan iç istihbarat başkanı, DAEŞ’in artık yer altına inmiş bir örgütüne dönüştüğünü belirtti. Haldenberg, DAEŞ’in saldırılarının, dünyanın diğer bölgelerinde de örnek almasından endişe duyduğunu ifade etti.
ÖRGÜTE ÇALIŞACAK ÇOK SAYIDA DAEŞ’Lİ AVRUPALI VAR

Haldenberg, DW’ye yaptığı açıklamada, DAEŞ’in Batı Avrupa’da Almanca dâhil, çeşitli dillerde yaptığı propagandayla “Batılı hedeflere saldırılar düzenlenmesi için çağrıda bulunduğunu” söyledi. BfV Başkanı, DAEŞ destekçisi Avrupalıların varlıklarını kabul ederek “Maalesef bu planları gerçekleştirmeye çalışan yeterince İslamcı terörist olduğunu da biliyoruz” diye ekledi.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.