Alman istibaratı: IŞİD Ortadoğu’da yenildi ama Batı’da hala güçlü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 11:36

Alman iç istihbarat servisi, ’in Ortadoğu’da bakımdan yenilmiş olsa da Batı’da hala tehlikeli bir  örgüt olarak tehdit oluşturduğunu söyledi.

 

’da iç istihbarattan sorumlu olan Anayasayı Teşkilatı’nın (BfV) Başkanı Thomas Haldengang, Berlin’de BfV tarafından düzenlenen ve “aşırıcı” oluşumların hareket kabiliyetini konu alan bir sempozyumda konuştu. DW Türkçe’nin haberine göre Haldenberg bu toplantıda, kendisinden önceki BfV Başkanı Hans-Georg Maassen’ın aksine sadece İslamcıların değil, aşırı sağcı ve aşırı solcu grupların faaliyetlerini de gündeme getirdi.

IŞİD’İN YENİLGİSİNE ALDNAMAYIN
Haldenberg, insanların, IŞİD’in ve ’ta uğratıldığı askeri yenilgiye aldanmamaları gerektiğini söyledi.

ÖRGÜT PROPRAGANDASINI SÜRDÜRÜYOR
Sri Lanka’da düzenlenen Paskalya Yortusu saldırılarını hatırlatan iç istihbarat başkanı, IŞİD’in artık yer altına inmiş bir terör örgütüne dönüştüğünü belirtti. Haldenberg, IŞİD’in saldırılarının, dünyanın diğer bölgelerinde de örnek almasından endişe duyduğunu ifade etti.
ÖRGÜTE ÇALIŞACAK ÇOK SAYIDA IŞİD’Lİ AVRUPALI VAR

Haldenberg, DW’ye yaptığı açıklamada, IŞİD’in Batı ’da Almanca dâhil, çeşitli dillerde yaptığı propagandayla “Batılı hedeflere saldırılar düzenlenmesi için çağrıda bulunduğunu” söyledi. BfV Başkanı, IŞİD destekçisi Avrupalıların varlıklarını kabul ederek “Maalesef bu planları gerçekleştirmeye çalışan yeterince İslamcı terörist olduğunu da biliyoruz” diye ekledi.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.