Alman basını: Trump Suriye’yi DAEŞ’e değil, Esed’e teslim edecek

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ocak 2019 | 4 Cemaziyelevvel 1440 Perşembe 21:14

Başkanı Donald ’ın ’den çekilme kararı ve göç politikaları Alman basınında geniş yer buldu.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı, bu kararla ilgili gelişmeler ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren açıklamalar ile ’ın göç ve göçmen politikaları yabancı basında kendisine geniş yer bulmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Alman basını. Deutsche Welle (DW) Türkçe, Alman basınında yayınlanan yorumları derledi.
İşte o yorumlar:
“ABD-TÜRKİYE ANLAŞMAZLIĞI MOSKOVA’YA YARIYOR”
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Türkiye ile ABD’nin Suriye konusuna farklı yaklaşımlarının çözümsüzlüğe işaret ettiğini dile getiriyor:

“Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton’un Ankara’da öne sürdüğü şartlar ABD birliklerinin şimdilik Suriye’den çekilmeyeceğini gösteriyor. Bolton Türkiye’den Suriye Kürtleri için güvenlik garantisi istedi. Ancak Ankara 16 Amerikan üssü ile ağır silahları devralıp Suriye’nin kuzeyinde güvenlik koridoru kurmak istediği için garanti vermeye yanaşmadı. Ankara ile Washington’un çıkarları arasındaki uyuşmazlık Suriye kördüğümünü daha da çözülmez hale getirdiği gibi savaşın bir perdesini de aralamış oldu. İran’ı kontrol etmek ve Kürtleri terör milisi DAEŞ ile mücadelede desteklemek isteyen ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını koruması güçler dengesi açısından önem arz ediyor. Türkiye ise ABD birliklerinin çekilmesiyle oluşacak boşluğu doldurmaya niyetli. Ankara ile Washington’daki anlaşmazlık Moskova’ya yarıyor. Bolton Ankara’dan henüz ayrılmıştı ki, Kremlin Türkiye ’ın Moskova’ya geleceğini duyurdu.

“TRUMP SURİYE’Yİ DAEŞ’E DEĞİL, ’E TESLİM EDECEK”
Stuttgarter Zeitung
Suriye anlaşmazlığını konu alan yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

“Trump’ın Suriye’deki stratejik hedefleri düpedüz birbiriyle çelişiyor. ABD Başkanı hem askerlerini ülkeden çekmek hem de İran’ın nüfuzunu kırmak istiyor. Donald Trump Suriye’yi DAEŞ’e değil, rejimine teslim etmeyi planlıyor. Terör milisiyle mücadeleyi Türkiye’ye devretmek ama aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fırsattan yararlanıp, cihatçı teröristlerle birlikte şeytanileştirdiği Kürt milisini de kıymasını önlemenin yollarını arıyor.”
“TRUMP, SİYASİ GETİRİSİ OLDUĞU İÇİN İSTİYOR”

Süddeutsche Zeitung ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar çekebilmek için Kongre’den milyarlarca dolar talep etmesini “acizlik” olarak nitelendiriyor:

“Kaçak göçmenlerin sayısı artmakla birlikte 1990’lı yıllarda kırılan rekorun çok gerisinde kalıyor. Göçmenler arasında suç işleyenler de olabilir ama büyük çoğunluk öyle değil. Trump’ın talep ettiği 5 milyar dolarla duvar inşa etmek yerine güvenliğini sağlayacak çok daha etkili önlemler alınabilir. Ama Trump bunu istemiyor. Siyasi getirisi olduğundan, kriz çıkarıyor. Duvar, yabancı düşmanlığıyla halkı korkutmaktan başka sunabileceği şey olmayan Başkan’ın sembolü haline geldi.”
“POLİTİKACI, VAATLERİNİ YERİNE GETİRDİĞİ İÇİN SUÇLANABİLİR Mİ? TRUMP BU RAUNDU KAZANDI…”

Neue Osbnabrücken Zeitung ABD’nin göç politikasını şöyle değerlendiriyor:

“Donald Trump’ın kampanyası sırasındaki vaatlerinin en önemlilerinden biri de Meksika sınırına duvar örmekti. Bu vaadini yerine getirmekteki ısrarı bir işi sonuna kadar götürmedeki acizliğiyle tanınan ABD Başkanı’nın sözünün eri olduğunu gösterir. Politikacı vaatlerini yerine getirmek istemesi yüzünden eleştirilebilir mi? Üstelik Meksika sınırında güvenliğin sağlanması popüler bir konu. Amerikalıların yüzde 41’i duvarı istiyor. Demokratlar Trump’ın projesinin popülerliğini ve Başkan’ın ısrarcılığını önemsememe hatasına düşüyorlar. Bu raundu, insanların endişelerini siyasi başarıya dönüştürmesini bilen Donald Trump kazandı.”

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın