Ahrar’dan Astana şartları: “Şartlarımız kabul edilirse varız.”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ocak 2017 | 19 Rebiülahir 1438 Salı 02:28

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre 11 Şubat’ta yapılması planlanan için liderlerini bir kez daha masaya davet etti. Bu görüşmeler için yetkililer istişare toplantısı düzenlediler. Bu toplantıda öne çıkan başlıklar şöyle:

 1. Ateşkesin sözde olmaması:
  Geçtiğimiz dönem ateşkes diye adlandırılan olaylarda tarafların sorumluluk kabul etmeyerek ateşkesi çiğnedikleri bu hususta bazı gruplara hakim olamadıklarını ileri sürerek gerektiği yerde müdahil olmaktan geri durmadıkları ve bunu fırsata dönüştürdükleri konuşuldu. Bu bağlamda Arap ordusu ve Milişiyatlara karşı hiçbir güvencenin olmadığı üzerinde duruldu. Ayrıca ateşkese rağmen devam eden bombardımanının kağıt üzerinde kalan anlaşmarın yinelenmesinin mabtığı olmadığı vurgulandı.
 2. 75 Muhalif grubun ’yi temsil etme fonksiyonelliği:
  Öne çıkacak grupların durumu ve temsilcilikte olan payları hakkında istişarede bulunuldu. Bu bağlamda seçilecek temsilcilerin etkisi tartışıldı. Bu konuda dış devletlerden gelen baskılar Arap dünyasından ve ’ya yönelik baskıların artması konusu görüşüldü.
 3. Bölge halkına İnsani yardım akışının teminatı:
  Bölgenin kalkınmasına yetecek durum olmaması hasebiyle gelen yardımların önemi ve bunların koordinesi üzerinde duruldu. Bazı yardım kuruluşlarının kendi ülkelerinin çıkarları doğrultusunda belirlediği tavırlara da dikkat çekildi.
 4. Gruplar arası istişare birimin işlevselliği:
  Temsilciliklerin koordineli çalışmalarının yaygınlaştırılması. Meşruiyet kazanmış temsilciliklere olan ihtiyaç doğrultusunda hareket tarzı belirleme.
İlgilinizi Çekebilir:  Türkiye 12, Rusya 10 ve İran 8 üs kurdu!

 

Fetih Medya – Özel Haber

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın