Ağır hava ve kara bombardımanı: Rejimin yeni hedefi Humus kuzeyi mi?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Nisan 2018 | 29 Recep 1439 Pazar 14:41

, Humus’un kuzey kırsalında muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri hava ve kara bombardımanlarıyla vuruyor.

’de çatışmalar düşük yoğunluklu olarak devam ederken Esed rejimi sivil alanları almayı sürdürüyor.

Humus kuzeyi vuruluyor

Suriye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Humus‘un kuzey kırsalında muhaliflerin elindeki bölge rejim tarafından hedef alındı. Bölgeden kaynakların aktardığına göre, Humus kırsalının kuzeydoğusu 30’dan fazla hava saldırısıyla vuruldu.

Yine ifade edilene göre tüm bölgede rejimin karadan bombardımanları da sürdü. Bu saldırılarda ölen ve yaralanan sivillerin olduğu ifade ediliyor.

Muhalifler uzlaşıyı kabul etmedi

Bölgedeki muhaliflerin, rejimin ve ’nın önerilerini kabul etmemesi sonrası saldırıların başladığı ifade ediliyor. Bölgede yer alan muhaliflere göre rejim, ’daki saldırının ardından bazı güçlerini buraya kaydırıyor. Rus savaş uçaklarının da bölgeye yönelik bombardımana hız verdiği belirtiliyor.

Yaralılar var

Bölgede Beyaz Baretliler olarak da bilinen Sivil ekipleri de saldırılara ilişkin bir haber paylaştı. İfade edilene göre Humus kuzey kırsalında Mecdal ve İzzeddin yerleşim yerlerini hedef alan hava saldırıları sonrası yaralananlar oldu. Sivil ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi yaptı.

“Rejimin konvansiyonel silahla öldürmesi mi?”

Başkent Şam’ın doğusunda yer alan Doğu Guta’daki ’da bir kimyasal saldırı gerçekleştiren rejim, bu saldırıya karşılık olarak -Fransa-İngiltere koalisyonu tarafından vurulmuştu. 200’e yakın sivilin öldürüldüğü kimyasal saldırıda klorin ve Sarin kullanıldığı ifade edilmişti. ’nin öncülüğündeki karşı saldırıda vurulan üslerin daha önceden boşaltıldığı ifade edilmişti.

Bölgede yer alan muhalifler, uluslararası kamuoyunu “rejimin kimyasal saldırılarına ses çıkarmak ancak konvansiyonel silahlara tek kelime etmemekle” suçluyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın