Afrika’nın en eski doğa parkı petrol şirketlerinin tehdidi ile karşı karşıya

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Temmuz 2018 | 18 Şevval 1439 Pazartesi 11:31

kıtasındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Virunga ve Solonga milli parklarının beşte birlik bölümünde petrol sondaj çalışmaları yapılmasına izin verildi. Her iki vahşi doğa da ’nun Mirası listesinde bulunuyor.

BBC, Independent, Reuters, Deutsche Welle gibi mecralarda yer alan bilgilere göre Virunga, Afrika kıtasının en eski milli parkı olma özelliğini taşıyor. Kongo’daki Vahşi Yaşam Parkı aynı zamanda türleri yok olma tehlikesi altında olan gümüş sırtlı dağ gorilleri ve bonobo maymunlarına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Özellikle sadece 800 tane kalmış olan dağ gorillerinin nüfusunun yarısı Virunga Parkı’nda barınıyor.

Dünyanın en büyük i̇ki̇ncı ormanı

Dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanları olma özelliğini taşıyan Salonga ise bünyesinde bonobolar, orman filleri, su aygırları, karıncayiyen cüce şempanzeler ve Kongo tavus kuşlarının yanı sıra Afrika altın kedilerini ve 1999 yılından beri türü tehlike altında bulunan orman bufalolarını barındırıyor.

‘Petrol aramak yasak olmamalı’

Virunga Parkı’ndaki krizin kökenleri 2007 yılına kadar gidiyor. 2007 yılında Hidrokarbonlar Bakanlığı Fransa’nın Total şirketine, 2010 yılında da İngiltere’nin Soco International şirketine petrol imtiyazı verdi. 2014 yılında bölgede sismik testler yapan Soco International’ın lisansının süresinin 2015’te dolduğu söyleniyordu. Petrol Bakanı Ngoi Muken hiçbir toprak parçasında petrol aramanın yasak olmaması gerektiğini savunuyor.

Savaşçi barınağı

National Geographic tarafından 2016 yılında hazırlanmış olan “Virunga İçin Savaş” başlıklı dosyaya göre bölgede yaşamaya devam eden savaşçıların çoğu, Kongo Ordusu askerleriyle birlikte ilan edilmesinden çok sonraları da burada kalıp, parktaki yaban hayvanlarını kişisel kullanımları için ya da orman eti olarak satarak yok etmeye başladı. Bugün hâlâ binlercesi ormanda yaşıyor.

Parkın petrol aramalarına açılmasının gündeme geldiği ayında Global Witness örgütünün yolsuzluklar birimi yöneticilerinde Peter Jones şu can acıtıcı soruyu soruyor: “UNESCO Dünya Mirası listesindeki bölgeleri bile koruyamayacaksak dünyanın neresi fosil yakıt yöneticilerine karşı güvende? Jones, uyarısını şöyle sürdürüyor: “Bu nadir ve değerli ekosistemin alacağı potansiyel hasar çok büyük bu arazilerin kapsamı genişletilmeli, en fazla fiyat verene satılmamalı.”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın