AFP’den ‘Rusya ağzı’: Haber devinin algı operasyonu tepki çekti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018 | 25 Rebiülahir 1439 Cuma 15:44

”Muhalif grupların kimliğine dair bir bilginiz yoksa yanlısı yanlış bilgi yaymak yerine sessiz olun.” merkezli ajansı AFP’nin kullandığı dili, ’deki gelişmeleri takip eden birçok aktivist ve gazeteci tarafından eleştirildi.
Beşar Esed rejimi ve müttefikleri, Müzakereleri’nde alınan kararları yok sayarak Suriye’nin kuzey ili İdlib’e yönelik kapsamlı bir başlatmıştı.
Türkiye’nin ‘örtülü’ desteğini alan , Ebu Zuhur Askeri Havalanı çevresi başta olmak üzere İdlib’in güneyinde bir karşı saldırı başlattı.
AFP’nin bölgede yaşanan gelişmeleri El Kaide ve arasındaki çatışmalar şeklinde lanse etmesi gazeteci Julian Röpcke’nin tepkisini çekti.

And to visually support your #FakeNews, you simply made an al-Sham Grad missile launcher a Hayat Tahrir al-Sham one.
If you have no clue on the identity of rebel groups, better be silent than spread pro-Assad false information! pic.twitter.com/ufm4ojQbp1

— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) 11 Ocak 2018

Ahraru’ş Şam’a ait bir aracın Tahriru’ş Şam Heyeti olarak sunulduğuna da değinen Röpke, şu ifadeleri kullandı:
“Yalan haberinizi görsel olarak desteklemek için Ahrar-uş Şam’a ait grad füzesi rampasını Tahriru’ş Şam Heyeti’nin yaptınız. Muhalif grupların kimliğine dair bir bilginiz yoksa Esed yanlısı yanlış bilgi yaymak yerine sessiz olun.”
aktivisti Tazi Morocco ise muhalifleri hedef gösteren haber diline, “Yazık size, Esed’in savaş suçlarını örtüyorsunuz” şeklinde yorumda bulundu.
Türk akademisyen Ömer Özdemir ise uluslararası ajansı rejim kuruluşu gibi davrandığına dikkat çekerek, “AFP, lütfen Al Masdar olmayı bırak.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın