Afganistan’ın güneyinde bir ilçe Taliban kontrolüne geçti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ağustos 2018 | 22 Zilkade 1439 Cumartesi 17:39

Ülkenin güney kesiminde bulunan Uruzgan iline bağlı Çınartu ilçesinin yaşanan çatışmaların ardından 'ın kontrolüne geçtiği bildirildi.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 'ın güneyinde bulunan Uruzgan ilçesine bağlı Çınartu ilçesi, Taliban ile destekli hükümeti arasında yaşanan çatışmaların ardından Taliban'ın kontrolüne geçti.

Kabil hükümeti güçlerinin bölgedeki çatışmalarda ağır kayıp verdiğini ve ilçeden çekilmek zorunda kaldığını aktaran yerel kaynakları, Taliban'ın Kabil hükümetinin geri çekildiği bölgelerde kontrolü ele aldığını ifade ediyor.

Taliban tarafından kontrol altına alınan yerler arasında ilçedeki güçlerinin ana komuta merkezi de bulunuyor.

Kabil hükümetine bağlı kaynaklar Taliban'ın Çınartu ilçesindeki saldırısını doğrularken, çatışmalarda ölen personel sayısıyla ilgili net bir açıklamada bulunmadı.

Taliban sözcüsü Kari Muhammed Ahmedi tarafından yapılan açıklamadaysa, ilçenin tamamen kontrol altına alındığı ve çatışmalarda ABD destekli Kabil hükümeti güçlerinden 55 kişinin öldürüldüğü ifade edildi.

Ahmedi ayrıca 6 askerin canlı olarak Taliban savaşçılarınca yakalandığı bilgisini de not etti.

"Çok sayıda ve mühimmat ele geçirildi"

Sözcünün açıklamasına göre kontrol altına alınan ilçede Kabil hükümeti güçlerinden çok sayıda silah, mühimmat ve askeri araç ele geçirildi.

Ahmedi'nin açıklamasına göre Taliban'ın ele geçirdiği silah, mühimmat ve askeri şu şekilde:

– 42 adet ABD yapımı piyade tüfeği

– 2 adet top silahı

– 3 araba dolusu askeri mühimmat

– 4 Humvee tipi askeri araç

– 2 Ranger tipi askeri araç

– 1 askeri ambulans

Afganistan'da oldukça önemli bir konumda olan Uruzgan vilayeti, Taliban savaşçılarının ülkenin güneyinde etkinliğini artırdığı yerlerin başında geliyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın