Afganistan’da İngiliz güvenlik şirketine yönelik saldırıyla ilgili Taliban’dan açıklama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Kasım 2018 | 21 Rebiülevvel 1440 Perşembe 13:05

Dün saatlerinden 'de İngiliz güvenlik şirketini alan bombalı saldırıyla ilgili Taliban bir açıklama yayınladı.

Taliban dün Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir İngiliz özel güvenlik şirketine (G4S) yönelik düzenlenen saldırıya dair ayrıntılar paylaştı

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, dün akşam saatlerinde başlayan ve uzun bir süre devam eden saldırının detaylarını aktardı.

Zebihullah Mücahid saldırıda "yerli ve yabancı yetkililerden onlarcasının öldürüldüğünü" öne sürdü.

Mücahid, İngiliz özel güvenlik şirketi G4S'in yerleşkesine yönelik saldırının dün akşam bir Taliban mensubu tarafından yüklü aracın infilak ettirilmesiyle başladığını dile getirdi.

Açıklamaya göre, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesiyle üssün giriş kısmı tahrip oldu ve saldırı ekibinde yer alan diğer 4 Taliban savaşçısı merkezin içerisine girdi.

Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin isimleri "Ahmed Nangarhari, Hafız Muhammed Ömer Bağlani, Hafız Said Kabuli, Mevlevi Muaviye Hilmendi ve Mevlevi Şemsullah Zabuli" olarak açıklandı.

Sözcünün açıklamalarına göre, bombalı araç saldrısı sonrası üssün içerisine giren savaşçılar, ağır ve hafif silahlar ile el yapımı patlayıcılar taşıyordu.

Yine açıklamaya göre, patlamadan sonra sağ kalanları hedef almak üzere saldırıya başlayan 4 Taliban mensubuyla güvenlik güçlerinin çatışmaları yaklaşık 10 saat sürdü.

Kabil hükümetine yakın da son çatışmaların saatlerine kadar sürdüğünü doğruluyor.

Zebihullah Mücahid, G4S'in merkez üssüne düzenlenen saldırıda öldürülen ve yaralanan kişilerin sayısının 182 ile 237 arasında olduğunu öne sürdü. Mücahid'e göre bunların arasında yerli ve yabancı eğitmen kadrosundan üst düzey isimler de bulunuyor.

Taliban sözcüsü, saldırının Kabil'in en güvenli sayılan bölgelerinden birinde gerçekleştirildiğini, bunun da grubun kapasitesini gözler önüne serdiğini belirtti.

Mücahid, saldırının ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin Afganistan'da sivillere karşı düzenlediği saldırılara misilleme olarak gerçekleştirildiğini savundu.

Açıklamada, ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin düzenlediği baskınları ve hava saldırılarında hedef alınan vilayetlerin isimlerine de yer verilmiş.

Taliban sözcüsü ayrıca açıklamanın son kısmında, daha geniş kapsamlı saldırılar düzenlemeye de hazır olduklarını dile getirip, ABD ve Kabil hükümeti güçlerini sivilleri hedef almamaları konusunda tehdit ediyor.

Kaynak: Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın