Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ABD Temsilcisi Halilzad’la görüştü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Eylül 2019 | 3 Muharrem 1441 Pazartesi 17:24

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Gani’nin, çıktığı barış turu kapsamında başkent ’e gelen Halilzad ile Başkanlık Sarayında görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, ikilinin barış görüşmeleriyle ilgili yapılan çalışmalar ile bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritasını ele aldığı ve detayların daha sonra paylaşılacağı vurgulandı.

ABD’nin Özel Temsilcisi Halilzad, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Taliban ile ’da devam eden barış görüşmelerini tamamladık, uzlaşmaya yaklaştık.” ifadesini kullanmıştı.

Barış süreci

Afganistan Cumhurbaşkanı yönetimindeki için büyük tehdit unsuru olan Taliban, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesine ve bu kapsamda Barış kurmasına rağmen henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile Taliban arasındaki son görüşmeler, “Afganistan topraklarının özellikle Taliban’ın kontrolündeki kısımlarının “tehdit oluşturan örgütler için ” haline gelmeyeceği garantisine karşılık, ABD askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü” çerçevesinde yürütülüyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.