ABD’nin terkettiği Afgan mütercimler, ‘ölümü bekliyor’

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2018 | 29 Şaban 1439 Salı 12:17

ordusuyla çalışmak için her şeyini tehlikeye atan Afgan mütercimler artık işsiz. Ölüm ise hiç olmadığı kadar yakın.

Vahdet, Afganistanda 3 yıldır Amerika ordusu için mutercimlik yapıyordu. Şimdi işsiz. Ve Kabilde Kendisini Amerikayla çalıştığı için defalarca eden ’dan korkarak saklanıyor.

“Taliban mütercimlerin ordunun gözü ve kulağı oldugunu düşünüyor ve öldürülmeleri gerektiğine inanıyor.”

Vahdet, gelen mütercimlerin büyük hayalleri oluyor. Dertlerinin sona ereceğini daha iyi bir yaşamları olacağını düşünüyorlar. Fakat bence bu başka bir sorunun başlangıcı.” diyor.

Afganistandaki yıllardır suregelen savaş boyunca Vahdet gibi Afgan vatandaşı Amerika ordusuna mütercim olmak için başvurdu.

Bu işleri almanın karşılığında, Amerikan ordusu onlara ABD’ye güvenlice geçebilecekleri özel bir vize programı vaad etti. Fakat vizeye başvurmak uzun bir süreç. Bazı mütercimler onay için yıllarca bekledi ve bu süre zarfında ölüm tehditleriyle karşılaştılar.

Üssün dışında yaşamak

2016’nın başında , bu özel göçmen vizesini kazananların hayatını ve neden geride birçok kişi bırakıldığını araştırmak için Afganistana gitti.

Sahidad Afgan ölüm tehditlerinden kaçmak için bu vizeye başvuran mütercimlerden biri. Vize için gerekli olan tüm şartları yerine getirdi fakat süreç söz verilen 9 aydan daha uzun sürdü. Amerika çalıştığı yerdeki üssü kapattığı için yeni bir iş bulmak zorundaydı ve üssün dışında yaşamak onu daha büyük bir tehlikenin ortasına attı.

2015 Mart’ında Sahidad Afghan halen vize için beklerken Taliban tarafından yargılanarak öldürüldü.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Sahidad meselesi hakkında konuşmaktan kaçındı ve vize onayı için beklerken kaç mütercimin öldüğünü takip etmediklerini söyledi.

Vahdet röportajda şöyle dedi:

“Ben ve Sahidad arasındaki ya da benim gibi insanlar ve Sahidad arasındaki tek fark şanslarımız. Biz şanslı bir şekilde halen yaşıyoruz. Yani önlemler alabiliriz güvenlik tedbirleri alabiliriz fakat daha ne kadar?”

İntihar ediyorlar

yollarla gittiği İngiltere’ye sığınma başvurusu reddedilen Afgan mütercim bu yıl ayında intihar etmişti.

Nangyalai Davwoodzai isimli Afgan tercümanın, ’da bulunan İngiliz ordusu için uzun yıllar tercüman olarak çalışmıştı.

Öldürülme tehlikesi nedeniyle üç yıl önce ülkesinden kaçarak İtalya’ya gelen 29 yaşındaki Dawoodzai, İngiltere’ye sığınma talebi reddedilince kaldığı otelde intihar etmişti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın