ABD’nin Somali’de Eş Şebab’a yönelik hava saldırıları artarak devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ocak 2019 | 3 Cemaziyelevvel 1440 Çarşamba 14:05

’de Eş Şebab’a yönelik hava saldırıları düzenlemeyi sürdürüyor.

ABD, Afrika’da El Kaide aktivitesiyle bilinen en önemli ülkelerin başında gelen Somali’de hava saldırıları düzenlemeyi sürdürüyor.

ABD’nin Somali’de Eş Şebab’a yönelik hava saldırıları 2016 yılından bu yana bir artış grafiği izliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve geldiği tarihten sonra söz konusu artış belirgin hale geldi.

Ülkede 2007 yılında başlayan hava saldırıları 2015 yılına dek seyrek şekilde devam etti. 2007-2015 yılları arasında toplam 15 hava saldırısı düzenlenirken, yalnızca 2016 yılında gerçekleştirilen saldırıların sayısı 15. yılında Eş Şebab’a 31, DAEŞ’e 4 hava saldırısı düzenlenirken, yılında toplam 47 hava saldırısı düzenlendi.

Somali 2019 yılına da ABD hava saldırılarıyla başladı. ABD’nin Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan açıklamalara göre, 6 ve 7 Ocak tarihlerinde ikişer olmak üzere bu yıl toplam 4 hava saldırısı gerçekleştirildi. AFRICOM bu hava saldırılarında 16 Eş Şebab mensubunun öldürüldüğünü öne sürdü.

ABD’li kaynaklara göre ABD Bakanlığı () Somali’deki hava saldırılarını azaltmayı planlıyor. ABD’nin ve ’dan çekilme planları gündemdeyken, ABD’nin Somali’de saldırıları azaltacağı iddiaları ABD kamoyunda tartışmalara sebep oluyor. ABD’li askeri kaynaklar Eş Şebab’ın Somali’de halen oldukça geniş alanları kontrol altında tuttuğunu ve saldırıların azalmasının Eş Şebab etkinliğini artıracağı görüşünde.

Kaynak: Mepa News

Link

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.