ABD’nin Kudüs’teki diplomatik misyonları tek çatı altına toplanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ekim 2018 | 10 Safer 1440 Cuma 08:15

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Filistin halkına hizmet veren Kudüs’teki ABD Konsolosluğu’nun “verimliliği ve etkinliğini arttırmak amacıyla” ayında Kudüs’e taşınan ABD’nin Büyükelçiliği ile birleştirileceğini duyurdu.

AA’nın haberine göre Pompeo, karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin Kudüs’teki Büyükelçilik ile Başkonsolosluğunun tek bir diplomatik altında birleştirileceğini belirterek “ABD Büyükelçiliğinde yer alacak Filistin İşleri Birimi aracılığıyla , ve Kudüs’teki Filistinlilerle bir dizi raporlama, sosyal yardım ve programlama yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kararın, ABD’nin, Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de yeni bir politikaya gittiği anlamına gelmediğini savunan Pompeo, “Bu karar, operasyonlarımızın verimliliğini ve etkinliğini artırmak için küresel çabalarımız baz alınarak alınmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo, açıklamasına şöyle devam etti:

“Başkanın (Donald Trump) geçen yılın aralık ayında ilan ettiği gibi, ABD, ülke sınırları da dahil olmak üzere nihai statü konularında hiçbir tarafı tutmamaya devam ediyor. İsrail egemenliğinin Kudüs’teki belirli sınırları, taraflar arasındaki nihai statü müzakerelerine tabidir. ABD , İsrail ve Filistinlilere daha parlak bir gelecek sunan kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılması için son derece kararlı.”

Pompeo, gelecekte Filistin liderliği de dahil olmak üzere Filistin halkıyla ortaklık ve diyalogu sürdürmek istediklerini aktardı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017’de, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliğinin ’den Kudüs’e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı. Trump’ın açıklamasından sonra ’den Kudüs’e taşınan ABD Büyükelçiliği, ’ta resmi olarak açıldı. Karar, bölgesel ve uluslararası düzeyde ve Genel Kurulu’nda büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın