ABD’nin Fırat Kalkanı’nı bypass planı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Eylül 2016 | 27 Zilhicce 1437 Çarşamba 13:38

’de Kuzey cephesine dahil olan ABD’nin 25 askeri, 10 araçlık konvoyla Mare kasabasında keşif yaptı. Keşif çalışmasının amacının, Mare çevresinde halen kontrolünde olan Tileylin köyüne yönelik ’ndan bağımsız yapmak olduğu belirtildi.

Kuzey Halep cephesine 16 Ağustos’ta dahil olan ABD ordusuna bağlı askerlerden Mare hamlesi geldi. ABD Özel Kuvvetler mensubu 25 10 araçlık konvoyla önceki sabah Türkiye sınırında bulunan Havar köyünden Halep kırsalındaki Mare kasabasına hareket etti. Yaklaşık 20 kilometrelik mesafede yol boyunda protestolarla karşılaşan ABD konvoyu, Cibriyn köyü civarında bir dizi inceleme ve gözlem yaparak akşam saatlerinde yeniden sınır bölgesine döndü.

ABD’li subaylar, keşfin amacının, Mare çevresinde halen DAEŞ kontrolünde olan Tileylin köyüne yönelik Fırat Kalkanı’ndan bağımsız operasyon yapmak olduğunu belirtti. Mare – Cibriyn bölgesinde keşif amaçlı ziyaret gerçekleştiren ABD askerlerine Pentagon bağlantılı Mu’tasimbillah grubu da eşlik etti. Ebûl Abbas komutasındaki grup, 8 ay önce ABD tarafından kuruldu ve tüm cephane ve diğer giderleri Pentagon tarafından karşılanıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'de ailelerinden ayrılan göçmen çocuklar zorla kamplarda tutuluyor

Öte yandan Pentagon ile doğrudan bağlantılı bir diğer grup olan ve komutanlığını Seyf Polat’ın yaptığı Liva el Hamza’ya 2 adet Hummer tipi zırhlı araç ABD tarafından hediye edildi. Bilgi veren kaynak, ABD’lilerin bölgede kurduğu ve doğrudan kendilerine bağlı gruplara bir kaç gün içerisinde 8 Hummer teslimatı sözü verdiğini söyledi. Bu arada Mare bölgesinde ABD grubunu eden grubun komutanının, şehit komutanlardan Abdulkadir Salih’in amcasının oğlu Ebû Velid olduğu öğrenildi.

Bir taraftan ABD askerleri Mare keşif yaparken diğer taraftan ABD sınıra sıfır noktada bulunan Havar köyünden Özel Kuvvetlere bağlı zırhlı araç ve asker takviyesi yaptı. Bölgede ABD’nin son takviyelerle birlikte asker sayısı 70’i aşarken zırhlı araç sayısının ise en az 30’dan fazla olduğu bildiriliyor.

Yeni Şafak

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın