ABD’nin 70 bin tonluk kargosu Çin açıklarında bekliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2018 | 27 Zilkade 1439 Perşembe 15:24

Ticaret savaşı, iki ülke arasında ticaret yürüten şirketlere pahalıya mal oldu.

ile Çin arasında Donald ’ın öncülük ettiği ticaret savaşının etkileri sürüyor ve bu durum ticareti sürdüren şirketlerin faaliyetlerine de doğrudan yansıyor.

20 milyon değerinde soya fasulyesi taşıyan bir gemi, yaklaşık bir aydır Çin açıklarında limana girebilmeyi bekliyor. Ticaret savaşının ortasında yakalanan gemi olası karar değişiklikleri için bekletiliyor.

ABD’nin Seattle şehrinden 8 Haziran’da ayrılan gemi 6 Temmuz’da 70 bin tonluk kargoyu Çin’e teslim edecekti. Ancak gemi bölgeye, Çin ABD’ye karşı misilleme niteliğindeki yaptırımları uygulamaya başladıktan 5 saat sonra varabildi.

kalemleri arasında soya fasulyesi de vardı. Bu tarihten itibaren gemi, Çin açıklarında yavaş bir şekilde seyretmeye devam ediyor. Geminin şirketine olan maliyeti günlük yaklaşık 12.500 dolar. Gemi limana vardığında bugüne toplam 400 bin dolar ekstra zarara sebep olmuş durumda.

çapında ticaret savaşı sürerken bunun küresel devlere de, çokuluslu şirketlere de maliyetinin oldukça ağır olduğu bu örnekten de kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın