ABD’li senatör McCain, Erdoğan’dan önce YPG ile görüşmüş: ‘ABD bize silah sözü verdi’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Şubat 2017 | 27 Cemaziyelevvel 1438 Cuma 06:00

Senatosunun Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör John McCain, geçtiğimiz pazartesi günü ’da Cumhurbaşkanı Tayyip ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

 

McCain görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Trump yönetimine vurgu yaparak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’de güvenli bölgeler oluşturulması ve ’nın geri alınması için bir öneri ortaya koydu ve bu öneri ABD tarafından ciddiyetle ele alınmalı” demişti.

 

ERDOĞAN’DAN ÖNCE KOBANE’YE ZİYARET

 

Erdoğan’a övgüler yağdıran McCain’in, bu görüşmeden önce geçtiğimiz haftasonu Kobane’de ve DSG yetkilileriyle görüştüğü ortaya çıktı.

 

Wall Street Jounal’ın ABD’li yetklilere dayandırdığı habere göre McCain, Demokratik Suriye Güçleri’nin devam eden Rakka operasyonunu değerlendirmek üzere Kobane’de gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

 

“ABD BİZE SİLAH SÖZÜ VERDİ”

 

Sputnik’ten Hikmet Durgun’a konuşan DSG’li bir komutan ise McCain’in Kobane’nin güneyindeki ABD üssünü ziyaret ettiğini belirtti. McCain ile Rakka operasyonunu ve yardımını konuştuklarını söyleyen DSG’li komutan şunları aktardı:

 

“John McCain, Rakka operasyonu kapsamında görev alan ve bizlere danışmanlık yapan ABD askerlerini ziyaret etmek, onlara moral vermek ve bizlerle görüşmek amacıyla Kobani güneyine yani Rakka’nın kuzeyine geldi.

İlgilinizi Çekebilir:  Trump, ABD medyasını yine yalancılıkla suçladı

 

Senatör ABD’ye ait askeri bir helikopterle Kobani güneyindeki Ğerapışk köyü yakınlarındaki ABD askerlerine ait üsse geldi. Gelişi öncesi bize de haber verildi.

 

Biz de üssün çevresinde gerekli önlemleri aldık. ABD’ye bağlı askeri üste senatör önce ABD askerleri ile görüştü, daha sonra bizlerle görüştü. Görüşmede ile mücadelede ABD’den daha fazla silah ve destek talebinde bulunduk. Özellikle ağır silahlar istedik. Kendisi silahlı kuvvetlerden sorumludur aynı zamanda. Kendileri de destek vereceklerinin sözünü verdi.

 

 

“DEYR EZ ZOR’UN DAEŞ’DEN ALINMASINI DA KONUŞTUK”

 

Görüşmede ayrıca, ‘’nin ’e saldırırız’ tehdidini de konuştuk. Rakka operasyonunda gelinen son durumu kendilerine aktardık. Ayrıca Deyr ez Zor operasyonunu da konuştuk. Kendisi bize Deyr ez Zor’un DAEŞ’den alınması durumunda, örgütün maddi kaynaklarının kurutulacağını aktardı. Görüşme gayet olumlu geçti. Bizleri ziyaret ettiği için kendisine teşekkür ettik. Mc Cain, Kobani’de bir gün kaldı, sonrasında Kobani’den ayrıldı.”

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın