Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

ABD’li General: Uluslararası koalisyon, sınır güvenliği konusunda Türkiye ile anlaştı, Türkiye’nin SDG üzerinde hiçbir tehdidi olmayacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Ağustos 2019 | 23 Zilhicce 1440 Cumartesi 20:11

Birleşik Ortak Görev Gücü (Uluslararası Koalisyon) Komutanlarından General Nicholas Pont, ’nin (SDG) düzenlediği Suriye’nin kentinde 600 delegenin katıldığı “Terörün Bitirilmesinden İstikrarın Sağlanmasına” yıllık toplantısında konuştu.

“SDG güçlerini eğitmeye devam edeceğiz”
Independent Türkçe’de yer alan habere göre, General Pont, uluslararası koalisyonun SDG güçlerine başta olmak üzere desteklerinin devam edeceğini belirtti.
’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesinin olmayacağını ifade eden General Pont, “Uluslararası koalisyon sınır güvenliği konusunda ile yaptı. Bugünden itibaren Suriye Demokratik Güçleri üzerinde Türkiye’nin hiçbir tehdidi olmayacaktır” dedi.
SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ise toplantının açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, tüm Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri operasyonların esaslarını, eksiklik ve yetersizliklerini değerlendireceklerini ifade etti.

“Özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak”
Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Kürtlerin meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için çağrıda bulunan Kobani, devamında şu ifadeleri kullandı:
Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan DEAŞ’a karşı mücadelede aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede DEAŞ hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi DEAŞ’a karşı mücadeledir.

“Askeri meclisler 5 kilometre derinlikte konuşlanacak”
SDG komutanlarından Hesen Qamişlo da toplantıda yaptığı konuşmada, bugünden itibaren sınır hattında Halk Birlikleri’nin () yerine kentlerin askeri meclislerinin konuşlanacağını söyledi.
Kuzeydoğu Suriye sınırının tamamında güvenliği sağlamak istediklerini dile getiren Qamişlo, “Kurulan askeri meclisler, bugünden itibaren YPG’nin yerine sınır hattına konuşlanacak. Şimdi Girê Spî (Tel Abyad) ve Serêkaniyê’de (Resulayn), 5 kilometre derinlikteki alanda kentlerin askeri meclisleri devreye girecek. Türkiye’nin askeri operasyon gerçekleştirmemesi için bütün sınırlarımızın sınır güvenliği kapsamına alınması için çabalıyoruz” diye konuştu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.