ABD’den Taliban’a diyalog çağrısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 18:41

ABD Bakanı Mike Pompeo, ’ı hükümeti ile diyalog masasına oturmaya çağırdı.

Pompeo, Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Washington’da yaptığı görüşmede, Taliban ile yapılacak herhangi bir görüşmenin, Afganistan barış sürecine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Saldırılar görüşmeleri zora soktu

Diplomatik çabalar Taliban’ı Kabil hükümeti ile görüşmeye zorlamak için yoğunlaşsa da son günlerde meydana gelen saldırılar, barış umutlarını zora sokmuş durumda.

AFP’nin aktardığına göre, Pompeo’nun Pakistan hükümetinden özellikle Taliban’ın bölgedeki savaşı sona erdirmesi ve diyalog için masaya oturması konusunda destek istediği aktarıldı.

ABD, Pakistan’ın yeni hükümetinden umutlu

Washington, Pakistan’ı iki ülke arasındaki boyunca düzenleyen militan grupları göz ardı etmekle suçlarken, Pompeo, İslamabad ile yaşanan gergin ilişkiler sayfasını kapatmak istiyor. Pompeo, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “ABD Pakistan’daki yeni ile çalışmak ve diyaloğu sürdürmek için sabırsızlanıyor” dedi.

Görüşmede ayrıca, her iki ülke bakanının, bölgesel sorunlarla etme ve ortak çıkarları ilerletmek için yapıcı diyaloglar sürdürme konusunda mutabık kaldığı bildirildi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın