ABD’den Suriye açıklaması: Ne yapacağımıza karar vereceğiz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Nisan 2018 | 24 Recep 1439 Salı 15:55

ABD’li kaynaklar, ilk bulgulara göre ’deki saldırıda sinir gazı kullanıldığını ancak detaylı inceleme gerektiğini belirtti.

, Beyaz Saray’daki kabine toplantısında, Suriye’de Esed rejiminin son kimyasal silah saldırısıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Kimyasal silah saldırısını “barbarca” şeklinde niteleyen ve hayatını kaybeden sivillerin görüntülerinin herkesin içini burktuğunu kaydeden Trump, “Bölgedeki durumu oldukça yakından takip ediyoruz. Ordumuzla ve diğer ilgili kişilerle görüşüyoruz. Bu, insanlıkla ilgili bir durum; bunun olmasına izin verilemez. Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde (bu konuyla ilgili) ana kararımızı vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Sözlerinin devamında bu tür katliamların bir daha yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Trump, çok kısa süre içinde, hatta belki de gün bitmeden bir karara varabileceklerini söyledi.

“Askeri̇ seçenek masanın dışında deği̇l”

Askeri seçeneklerin masada olup olmadığıyla ilgili soruya, “Hiçbir seçenek masanın dışında değil.” diye cevap veren Trump, saldırının sorumlularıyla ilgili olarak da, “Eğer Rusya, Suriye, İran ya da hepsi beraberse bunu göreceğiz ve cevapları yakında öğreneceğiz.” dedi.

Trump’tan puti̇n’e gönderme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de saldırıdan dolayı sorumluluk taşıyıp taşımadığına ilişkin bir soruya cevap veren Trump, “Olabilir. Herkes bir bedel ödeyecek. O da ödeyecek, herkes ödeyecek.” değerlendirmesini yaptı.

Suriye, Rusya ve İran’ın saldırıdan sorumlu olmadıkları söylediklerini dile getiren Trump, kendisinin saldırının faili veya failleri konusunda fazla şüphesinin olmadığını, ancak generallerin kısa süre içinde buna bakacaklarını ifade etti.

Trump’ın bugün saatlerinde (Yerel saatle) ABD ordusundan üst düzey komutanlarla da bir ara gelmesi bekleniyor.

Suriye rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil ölmüştü.

Saldırıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Trump, Beşşar Esed’i “hayvan” olarak tanımlamış ve saldırının sorumlularının “ağır bir bedel ödeyeceğini” belirtmişti.

ABD’li senatörden Esad ve çevresi için “savaş suçlusu” yorumu

ABD’de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Doğu Guta’da kimyasal silah kullanan Beşşar Esad rejimini alarak, “Esad, şu anda uluslararası toplum gözünde meşru bir şekilde savaş suçlusudur.” dedi.

Amerikan Fox News kanalında yayınlanan programa katılan Graham, Esad rejiminin son Doğu Guta saldırısına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Graham, “Esad, şu anda uluslararası toplum gözünde meşru bir şekilde savaş suçlusudur. Esad ve yakın çevresi savaş suçlusu ve meşru askeri hedef olarak değerlendirilmelidir. Eğer onu indirme şansınız varsa bunu yapmalısınız.” şeklinde konuştu.

“Esad’in hava kuvvetlerini yere indirip yok etmeliyiz. Suriye içinde güvenli bölgeler oluşturmalıyız. Rusya ve İran’a da ‘Eğer bu çizgiyi geçerseniz sizi vururuz’ demeliyiz.” ifadelerini kullanan Graham, Esad’e güç veren unsurların bu gözle yeniden ele alınması gerektiğini savundu.

“Obama’nın yaptığının tam tersi̇ni̇ yapabi̇li̇r”

Suriye’de Esad rejimine karşı adım atılması gerektiğini yineleyen Graham, “Dünya, Başkanı (Donald Trump) izliyor. İran ve Rusya, Başkanı izliyor. Kuzey Kore, Başkanı izliyor. Şu anda Başkanın, Obama’nın yaptığının tam tersini yapma şansı var; artık kasabada yeni bir şerifin olduğunu ve Amerika’nın geri döndüğünü gösteren güçlü bir sinyal göndermek.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump da Beyaz Saray’daki kabine toplantısında, Esad rejimine karşı askeri seçenek de dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu ve eğer saldırıda sorumluluk payı varsa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de “bedel ödeyeceğini” dile getirmişti.

24 ila 48 saat içinde Suriye’deki kimyasal saldırının ardından ne yapacaklarına ilişkin karar vereceklerini söyleyen Trump, sorumluların ağır bir bedel ödeyeceğini ifade etmişti.

Suriye rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil ölmüştü. Saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin konuyla ilgili acil toplantıya çağrıldığı açıklanmıştı.

ABD dışi̇şleri̇’nden suri̇ye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Kurbanlardaki bulgular bir tür sinir gazını işaret ediyor. Müttefiklerle görüşüyoruz. Bu gaddarlığın sonucu olacak. Uluslararası gözlemcilerin Duma’ya girişi engelleniyor” denildi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, “Askeri bir operasyonu gözardı edemem. Suriye rejimine karşı askeri yolları seçeneklerimiz dışında tutmuyorum. Kimyasal silah saldırısı sonrası askeri müdahale seçeneği ihtimal dışı değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Mattis, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini terk etmesini sağlama yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Rusya’yı da eleştirmişti.

Beyaz saray’dan açıklama

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ”Duma’da saldırının yapıldığı yer incelemeye açılsın.” denildi.

Ayrıca, ABD Başkanı Trump’ın, kimyasal silah kullanılmayacağından emin olmak istediği, Rusya’nın kimyasal silahlardaki sorumluluğuna ihanet ettiği ve Trump’ın, halen Suriye’deki askerleri çekme taraftarı olduğu belirtildi.

May’den esed reji̇mi̇ ve rusya’ya duma saldırısı tepki̇si̇

İngiltere Başbakanı Theresa May, Duma’da düzenlenen kimyasal saldırıya ilişkin olarak, “Bunun rejimin gerçekleştirdiği bir olması durumunda sorumluların hesap vermesini sağlayacağımız konusunda net bir aldık.” dedi.

Danimarkalı mevkidaşı Lars Rasmussen ile Kopenhag’da görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan May, Doğu Guta’nın Duma ilçesindeki kimyasal saldırıyı “barbarca” diye nitelendirdi.

 

“İngiltere kimyasal silah kullanılmasını her koşul altında kınıyor.” ifadesinin kullanan May, cumartesi Duma’da olup bitenlerin acilen soruşturulması gerektiğini vurguladı.

May, “Eğer bunun Esed rejiminin vahşetinin ve kendi halkına karşı yüzsüz aldırmazlığının yeni bir örneği olduğu teyit edilirse, ve Rusya dahil olmak üzere destekçileri hesap vermelidir. ” şeklinde konuştu.

Rusya’nın son yıllarda BM’de veto hakkını kullanarak Suriye’de kimyasal silahların kullanımına izin verdiğini ve soruşturma mekanizmalarını ortadan kaldırdığını iddia eden May, “Bu son bulmalı.” diye konuştu.

May, “Müttefiklerimiz ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun (BMGK) bugünkü toplantısı dahil olmak üzere, uluslararası toplumun bu barbarca saldırıların sorumlulularından ve uluslararası normların böyle korkunç biçimde çiğnenmesine izin verenlerden hesap sorma kararlığını güçlendirmek için iş birliği yapmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Suriye’de rejime karşı bir askeri müdahalede yer alıp almayacağı sorusuna May, “Müttefiklerimizle ilk ve acilen yaptığımız şey, olup biteni tespit etmektir. Eğer ilk haberlerin gösterdiği gibi bir kimyasal saldırı ise bu, Esed rejiminin vahşetinin yeni bir örneği olur. Müttefiklerimiz ile hangi eylemin gerekli olduğunu da tartışacağız.” yanıtını verdi.

Rusya’ya bir mesajı olup olmadığının sorulması üzerine May, şunları söyledi:

“Bunun rejimin gerçekleştirdiği bir kimyasal saldırı olması durumunda sorumluların hesap vermesini sağlayacağımız konusunda net bir tavır aldık. Evet, bu, Esed rejimiminin vahşeti hakkında ama aynı zamanda destekçileri hakkında da verdiğimiz mesajdır. Rusya da bunlardan biridir. Rejimi destekleyenlerin de aldıkları pozisyona çok dikkatli bakmaları gerektiği mesajını tutarlı bir şekilde verdik.”

BMGK, aralarında İngiltere ve ’nın da yer aldığı bazı daimi ve geçici üyelerce Duma saldırısını görüşmek için toplantıya çağrılmıştı.

Suriye rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil ölmüştü.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın