ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Eylül 2018 | 11 Muharrem 1440 Cuma 01:12

ABD, ’da savunma ve istihbarat alanlarında rol oynayan 33 kişi ve kuruluşu, ‘Yaptırımlar Yoluyla Amerika’nın Düşmanlarıyla ’ yasası kapsamında ‘Özel Belirlenmiş Kişiler’ listesine aldı.

 

ABD Bakanlığı, Donald ’ın “Yaptırımlar Yoluyla Amerika’nın Düşmanlarıyla Mücadele” (CAATSA) yasası kapsamında imzaladığı bir başkanlık kararnamesi uyarınca Rusya’ya yaptırımlar getirdi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert imzalı yazılı açıklamada, Trump’ın verdiği yetkiye dayanarak söz konusu kararlarının alındığı bildirildi.

Buna göre ABD, Rusya’da askeri ve istihbarat alanlarında görevi bulunan 30 kişi ve 3 kuruluşu, CAATSA’nın 231. bölümündeki “Özel Belirlenmiş Kişiler” listesine ekledi. Söz konusu listeye eklenen kişi ve kuruluşlarla bundan sonra iş yapan kişi ve kuruluşlar ABD yaptırımlarına maruz kalabilecek.

Öte yandan Bakanlık, aynı açıklamasında Rusya Federasyonu ile askeri ilişkisi nedeniyle Çin’e ait askeri bir kurumu ve kurumun direktörünü de yaptırım listesine aldı.

Açıklamada, söz konusu Çinli kurumun, zaten “Özel Belirlenmiş Kişiler” listesinde yer alan bir firmasıyla alışveriş yapması ve Moskova’dan savaş uçağı ve füze sistemleri alınmasında rol oynaması nedeniyle yaptırıma maruz kaldığı ifade edildi.

Kongre’den geçen yıl temmuz ayında geçen “Yaptırımlar Yoluyla Amerika’nın Düşmanlarıyla Mücadele” yasası, Rusya’nın ’ya müdahalesi ve ABD başkanlık seçimlerine müdahale girişimi nedeniyle Moskova’ya yaptırımlar getirilmesinin önünü açmıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın