ABD’den Hindistan’a da yaptırım tehdidi!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 20:01

, Rusya’dan S-400 hava sistemi satın almayı planlayan ’a, anlaşmanın hayata geçmesi halinde yaptırım uygulayacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, “The Hindu” adlı sitesine yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması halinde, ”ABD’nin Hasımlarıyla Yoluyla Etme Yasası” (CAATSA) çerçevesinde İran, Kuzey ve Rusya ile “önemli alışveriş” yapan herhangi bir ülkeye uygulanacak yaptırımlardan muaf tutulmayacağını söyledi.

Yetkili, “Tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza, Rusya ile CAATSA kapsamında yaptırımlara neden olacak alışverişten vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Hint kaynaklar da ABD yönetiminin bir süredir Hindistan’a Rusya ile savunma iş birliğini azaltması yönünde baskı yaptığını, Hindistan’ın ise S-400 konusunda niyetini açıkça dile getirdiğini savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, kısa süre önce Hindistan’ın ABD’den 18 milyar değerinde savunma teçhizatı sipariş ettiğini açıklamıştı.

Delhi ve Kremlin yönetimlerinin, Rusya Başkanı Vladimir ’in Hindistan’a bugün başlayacak 2 günlük ziyareti sırasında S-400 anlaşmasını duyurmaları bekleniyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın