ABD’den Halep açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2016 | 16 Zilkade 1437 Cuma 20:45

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ’in () “‘e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi” çağrısına ilişkin, şiddeti azaltacak her türlü çabayı, 5 yaşındakiÜmran Daknes gibi insanların acı çekmesini önleyecek her bir gayreti destekleyebileceklerini bildirdi.

Kirby, günlük basın brifinginde ‘de 5 yıldır devam eden iç savaşa dair soruları da yanıtladı.

Bakanlık sözcüsüne, ABD Başkanı Barack Obama‘nın 5 yıl önce ilk kez “Suriye Devlet Başkanı Beşşar gitmeli.” dediği ancak onun hala görevini sürdürdüğü hatırlatılarak, ’in gitmesine dönük bir politikanın yanlış olup olmadığı soruldu.

Obama’nın o günkü sözlerinden sadece belirli kısımları alarak değil, tamamını göz önünde bulundurarak değerlendirme yapılması gerektiğini belirten Kirby, ABD Başkanı’nın Esed‘in Suriye halkı için kenara çekilme vaktinin geldiğini söylediğini anlattı.

Hava saldırısında yaralanan çocuk

Bir soru üzerine, Suriye’de ya da uçakları tarafından Halep‘in El Katerji Mahallesi’ndeki sivil yerleşim yerine 17 Ağustos akşamı düzenlenen saldırıda yaralanan 5 yaşındaki Ümran Daknes‘e değinen Kirby, “O küçük çocuğun videosunu, fotoğraflarını kaçınız gördü? O daha 5 yaşında. Hesaplamama göre, bu küçük çocuğun hayatında , ölüm, yıkım, açlık olmayan bir günü olmadı.” ifadelerini kullandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Tillerson: ABD ahlak ve dürüstlük krizine saplandı

Daha sonra bakanlık sözcüsüne, “Halep‘e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi” çağrısıyla ilgili bir soru yöneltildi.

Geçici, kısa ömürlü ve bölgesel ateşkeslerin ötesine geçebilmenin önemli olduğunu vurgulayan Kirby, şöyle konuştu:

“Şiddeti azaltacak her türlü çabayı destekleyebiliriz. Bu küçük çocuk (Ümran Daknes) gibi insanların acı çekmesini önleyecek her bir gayreti destekleyebiliriz.”

Kirby, şiddeti durdurmak için ilk etapta Suriye’de rejim güçlerinin masum insanları öldürmeyi ve yaralamayı sonlandırması gerektiğini sözlerine ekledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, “Halep’e yardım ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat çatışmalara ara verilmesi” çağrısında bulunmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Rusya’nın 48 saatlik ilk “insani molayı” gelecek hafta, yardımların güvenli bir şekilde ulaşıp ulaşmadığı anlamak için verebileceğini bildirmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın