ABD’den bir ilk! 4 ismi yaptırım listesine aldılar

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Mayıs 2018 | 2 Ramazan 1439 Perşembe 09:11

Hazine Bakanlığının, Hizbulla’’ın Genel Sekreteri ’a yönelik yaptırımları genişlettiği, aralarında Nasrallah’ın yardımcısı Naim Kasım’ın da bulunduğu 4 Hizbullah yetkilisini ise ilk defa listesine aldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin yaptırım listesini güncellediği, el-Halil, İbrahim Emin El Seyyid, Naim Kasım, Muhammed Yezbak’ın Hizbullah Finansal Yaptırımları Düzenlemesinin İkincil Yaptırım Listesine eklendiği belirtildi.

Açıklamada, “Özel Tanımlı Terörist Listesi’nde” yer alan Hasan Nasrallah’ın ise ayrıca “Özel Tanımlı Küresel Terörist Listesine” de alındığı bilgisine yer verildi.

Bu adımla Nasrallah’a yönelik genişletilmiş oldu.

DAEŞ’in bati Afri̇ka koluna yaptırım

Açıklamada, ayrıca ağırlıklı olarak , ve Burkina Faso’da aktif olan Büyük Sahra DAEŞ’ı, Büyük Sahel DAEŞ’ı ve İslami Sahel olarak da bilinen Batı Afrika DAEŞ’ı da yaptırım listesine alındığı ifade edildi.

Büyük Sahra DAEŞ’ı olarak bilinen örgütün elebaşı Adnan Ebu Velid Sahravi’nin de yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

DAEŞ örgütünün Batı Afrika’daki kolu olan grupla ilgili bir açıklama da Bakanlığından yapıldı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında Büyük Sahra DAEŞ’ı olarak bilinen örgütün Yabancı Örgütü Listesine alındığı ifade edilirken örgütün olarak tanınan Adnan Ebu Velid Sahravi’nin de “Özel Tanımlı Küresel Terörist Listesi’ne” alındığı belirtildi.

Bu yaptırımlar kapsamında ABD ile ilişiği bulunanların bu şahıs ve grupla ilişki kurmaları yasaklandığı kaydedilen açıklamada örgütün ve elebaşı Sahravi’nin el-Kaide bağlantılı el Murabitun adlı gruptan ayrıldığını ve 2015 yılında DAEŞ’a biat ettiği bilgisine yer verildi.

Büyük Sahra DAEŞ’ının ağırlıklı olarak Mali ve Nijer’de yaptığı belirtilen açıklamada örgütün 4 Ekim 2017’de ABD askerlerine Nijer’de kurulan pusu dahil birçok eylemin sorumluluğunu üstlendiği ifade edildi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın