Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

ABD’deki kızamık salgınında vaka sayısı 764’e çıktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Mayıs 2019 | 2 Ramazan 1440 Salı 04:42

ABD’nin başta olmak üzere birçok eyaletinde devam eden kızamık salgınında edilen vaka sayısı 764’ü buldu.

AA

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ABD’nin birçok eyaletinde görülen kızamık salgınıyla ilgili güncel rakamları açıkladı.

Açıklamada, kızamık salgınında 52’si New York ve Rockland County’de olmak üzere 60 vakanın daha teşhis edildiğini ve toplam vaka sayısının 764’e çıktığı bildirildi.

yetkilileri, aşı yapılmadan İsrail’e gidip gelen bir çocukta ilk defa görüldüğünü belirttikleri kızamık salgınının başladığı Ekim ’den bu yana New York’ta şu ana kadar toplam 716 vakanın rapor edildiğini vurguladı.

New York’ta en çok vakanın da çocuklarda otizme neden olduğu gerekçesiyle aşı yaptırmayı reddeden Ortodoks Yahudilerinin yaşadığı bölgelerde görüldüğüne işaret edildi.

Kızamık salgını daha önce 22 eyalette görülürken, buna en son 5 vakanın rapor edildiği Pennsylvania da eklenerek eyalet sayısı 23’e çıktı.

ABD’de yıl başından bu yana rastlanılan kızamık vakaları son 25 yılın en yüksek oranını teşkil ediyor.

ABD, 2000’de kızamığı tamamen yendiğini duyurmuştu. 2000 yılından beri 667 vaka ile 2014 yılı en fazla kızamık vakasının rapor edildiği yıl olmuştu.

NEW YORK’TA ACİL DURUM İLAN EDİLMİŞTİ

New York’ta nisan başında özellikle Yahudilerin yoğun yaşadığı bölgelerde yayılan kızamık salgınından dolayı acil sağlık durumu ilan edilmişti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, salgının Brooklyn’de Ortodoks toplumunun yaşadığı Williamsburg ve Borough Park’tan yayıldığını belirterek, kızamıkla için zorunlu aşı şartı getirmiş, bunu dikkate almayan ailelerin cezalandırılacağı ve Yahudi okullarının geçici olarak kapatılacağı uyarısında bulunmuştu.

New York’un Rockland bölgesinde de geçen ay kızamık aşısı yapılmayan çocukların okula gitmesi yasaklanmıştı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.