ABD: Yaşananlara rağmen Türkiye hala bizim stratejik ortağımız

Haberin Tarihi: 18 Ağustos 2016

New York’ta yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Deborah Lee James, son haftalarda dile getirilen nükleer silah iddialarına yanıt verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerginleşen Türkiye-ABD ilişkilerinin yarattığı ortamda İncirlik Üssü’ndeki B61 nükleer bombardıman silahlarının güvenliği konusunda endişe duymadıklarını ifade eden James, silahların Türkiye’de güvende olduğunu belirtti.

‘Yaşananlara rağmen Türkiye hala bizim stratejik ortağımız ve İncirlik’teki 50 kadar B61 hidrojen bombasının güvende olduğunu düşünüyoruz. Onları geri çekmeyeceğiz. Tabiki 15 Temmuz’un ardından komuta kademesindeki pek çok general tasfiye edildi, yerine etkili yeni liderlerin gelmesi zaman alacaktır. Şimdilik yeni gelişmeleri izliyoruz. Daha sonra değerlendiceğiz‘ diyen James, Türkiye’deki İncirlik üssünün IŞİD ve terör örgütleriyle savaşta etkin bir rol oynamaya devam ettiğini söyledi.

Geçen haftalarda ABD’li bazı düşünce kuruluşları ABD’nin Avrupa ve İncirlik’teki nükleer silahları geri çekmeyerek kumar oynadığını iddia etmişti. Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nden Jeffrey Lewis, ‘Bu silahları kendi ülkesini bombalamak suçundan yargılanan bir generalin daha önce yönettiği bir üste tutmaya devam etmek ne kadar akıllıca?’ diye sormuştu.

Stimson Center’dan Laicie Heeley de, ABD’nin İncirlik Üssü’nde bulunan 50 kadar nükleer silah ve bombanın kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu, bu silahların kaderinin belirsiz olduğunu söylemişti.

Anahtar Kelime: abd, IŞİD, savaş, terör, Türkiye

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?