ABD ve Rusya savaş provası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ocak 2017 | 2 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 23:10

Savaş’tan bu yana ilk kez sınırına yığınak yapan ABD, ile tatbikata başlıyor. İlk tatbikat için Zagan’daki askeri üste tören düzenlendi.

 

Törene Polonya lideri Andrzej Duda, Savunma Bakanı Minister Macierewicz ve ABD’nin Polonya Büyükelçisi Paul W. Jones katıldı.

 

80’den fazla tank ve zırhlı araç ile yaklaşık 4 bin ABD askeri, Ocak ayının ortasından bu yana Rusya sınırına konuşlanıyor. Söz konusu törenin yapıldığı Zagan’da ise yaklaşık 1000 asker bulunuyor.’ya yığılan ABD silahı ise 2 bin 800. Bu rakam içinde 87 Abrams M1A1 tank, yüzlerce zırhlı araç, 20 Paladin kundak motorlu obüs, 136 Bradley savaş aracı da var.Rusya ise, aynı dönemde sınırına yakın konumdaki Murmansk’ta tatbikat yapıyor. Rusya Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı fotoğraflarda geyikler veya köpeklerin çektiği kızaklarda beyaz üniformalı askerleri görülüyorNATO’nun diğer üyeleri İngiltere, ve Almanya da Rusya sınırına 1000’er asker göndermiş durumda. Söz konusu birlikler, gelecek ay Polonya, Baltık ülkeleri, Bulgaristan ve Romanya’ya konuşlandırılacak.

 

Batılı ülkeler, Rusya sınırında dev tatbikatlar yapacak.Rusya ve NATO arasındaki gerilim, İngiltere’nin savaş uçakları ve yüzlerce askerini Rusya sınırına göndereceğini duyurmasıyla başlamıştı.

İlgilinizi Çekebilir:  Almanya’dan Rusya açıklaması

 

NATO’nun hamlesine karşılık vereceklerini duyuran Rusya lideri Vladimir Putin, Avrupa’nın ortasındaki Kaliningrad’a S-300 ve İskender füze sistemlerini yerleştirmişti. Rusya ayrıca Polonya sınırına da askeri yığınak yapmış durumda.

 

Sevkiyatla Moskova’ya meydan okuyan Washington’da Donald Trump’ın nasıl bir hamle yapacağı merak konusu. ABD Başkanı, Moskova ile yeni bir sayfa açmayı hedefliyor ve Doğu Avrupa’daki operasyonları askıya alabilir.

 

Rusya, ABD’nin son hamlesine henüz bir tepki vermiş değil. Geçen yılın ortasında İngiltere’nin Rusya sınırına asker göndereceğini açıklamasıyla Rusya ve NATO arasında ipler gerilmişti.

 

yönetiminin savaş uçaklarının da içinde bulunduğu askeri gücün Romanya ve ’ya yerleşeceğini açıklaması üzerine, Rusya lideri Vladimir Putin NATO’ya karşılık vereceklerini duyurmuştu. Putin, Rusya ile kara sınırı olmayan ve Avrupa’nın ortasında yer alan Kaliningrad’a S-300 ve İskender füze sistemlerini yerleştirmişti. Rusya ayrıca Polonya sınırına da askeri yığınak yapmış durumda.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın