ABD ve Latin Amerika ülkelerinden Venezuela uyarısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Nisan 2018 | 29 Recep 1439 Pazar 19:48

ABD ve 16 Latin ülkesi, gelecek ay ’da yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerinin demokratik standartlar sağlanmadıkça dışı olarak kabul edileceğini belirtti.

Peru’da düzenlenen Amerika ’nde yayınlanan ortak bildiride, 20 ’ta düzenlenecek olan seçimlerin mevcut koşullar altında yapılması halinde ‘meşruiyet ve güvenilirlikten yoksun’ olarak kabul edileceği ifade edildi.

Zirvede ülkesini temsil eden ABD Yardımcısı Mike , gazetecilere, “Seçimler sahte. ABD, Venezuela’da demokrasiyi yeniden etmek için müttefikleriyle çalışmalarını sürdürmeye hazır” yorumunda bulundu.

Amerikan Zirvesi’nin sonunda hazırlanan ortak bildiriyi, ABD ve 16 Latin Amerika ülkesinden oluşan ‘Lima Grubu’ ülkeleri imzaladı.

Ortak bildiride, adil ve şeffaf bir seçim süreci, siyasi tutukluların bırakılması ve seçimlere muhalefetin katılımı gibi Venezuela seçimlerini tanımak için gerekli olan ‘garantiler’ istenildi.

Zirveye, Maduro davet edilmezken, katılan ülkelerin çoğu, Venezuelalıların ülkelerini terk etmelerinden endişe etmelerine rağmen, Karakas’a karşı güçlü bir hamleyi destekledi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın