ABD ve Kabil hükümetinden Afganistan’ın kuzeyindeki Faryab’da Taliban’a operasyon

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ocak 2019 | 1 Cemaziyelevvel 1440 Pazartesi 15:35

ve Kabil Afganistan’ın kuzeyindeki Faryab’da ’a karşı başlattı.

ABD öncülüğündeki güçleri ve Kabil hükümeti Afganistan’ın kuzeyinde Taliban’a karşı operasyon düzenliyor.

Afganistan’ın kuzeyinde Taliban etkinliğiyle gündeme gelen Faryab ilinde Taliban’a karşı başlatılan saldırılarda Kabil hükümeti Taliban’ın çok sayıda mensubunun öldürüldüğünü öne sürdü.

Afganistan’ın kuzeyinden sorumlu olan 209. Şahin Kolordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, Faryab ilinin Elmar ilçesinde ABD hava desteğiyle yürütülen saldırılarda en az 14 Taliban mensubu öldürülürken çok sayıda Taliban mensubu da yaralandı. Bağımsız Kabil hükümetinin verdiği rakamları doğrulamadı.

Taliban tarafından yapılan açıklamada ise Elmar ilçesindeki çatışmalarda üç aracın tahrip edildiği, çok sayıda ABD ve Kabil hükümeti askerinin öldürüldüğü ve yaralandığı iddia edildi.

Elmar ilçesinin konumu:

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından aracılığıyla yapılan açıklamada, Kargan ve Elmar ilçelerinde ABD savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırılarında sivillerin alındığı belirtildi. Mücahid, hava saldırılarında bazı evlerin tahrip olduğunu, sivillerden ölen ve yaralananların bulunduğunu aktardı.

Taliban Faryab ilinin tamamında etkin durumda. Afganistan’da hareketin en yoğun etkinlik gösterdiği bölgelerden biri olan Faryab ilinde ABD ve Kabil hükümeti geçtiğimiz günlerde operasyon başlatmıştı.

Kaynak: Mepa News

Link

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.