ABD: “Üst düzey el-Kaide yetkilisi Türkiyeli Haydar Kırkan’ı Suriye’de öldürüldük”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Kasım 2016 | 3 Safer 1438 Perşembe 12:52

ABD Savunma Bakanlığı, ’nin İdlib kentinde 17 Ekim’de insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen saldırıda ’nin üst düzey isimlerinden olduğu iddia edilen Haydar Kırkan’ın öldürüldüğünü açıkladı.

AP’nin haberine göre, Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis günlük basın toplantısında, Kırkan’ın uzun bir süre El Kaide adına kuryelik yaptığını ve bir dönem ile doğrudan bağlantıda olduğunu ifade ederek “Karkan’ın, Usame de dahil üst düzey liderlerle ilişkisi vardı.” dedi.

Karkan’ın El Kaide’nin hiyerarşisinde çok yukarıda yer aldığını kaydeden Davis, bu kişinin, El Kaide’nin Suriye, ve ’daki çalışmalarından sorumlu olduğunu belirtti.

Davis, Karkan’ın (eski Cephesi) Şam’ın Fethi Cephesi ile bağlantılı olup olmadığını bilmediklerini, ancak onu hedef almalarının sebebinin bu yöndeki bir bağlantı olmadığını vurguladı.

İlgilinizi Çekebilir:  Pentagon’dan Suriye açıklaması

Haydar Kırkan Türkiye’de arananlar listesinde idi

Kırkan’ın adı, 2007 yılında Türkiye’de El Kaide üyesi olduğu iddia edilen bir gruba yönelik soruşturmada gündeme gelmişti.

Söz konusu soruşturma, Kasım 2003’te İstanbul’da iki sinagog ve beş gün sonra da Levent’teki HSBC Bank Genel Müdürlük binası ile ’ndaki İngiltere Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıların ardından başlatılmıştı.

Emniyet yetkilileri, o dönem El Kaide adı altında yüzlerce kişiyi tutuklamış fakat Kırkan yakalanamamıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Haziran 2016’da güncellediği arananlar listesinde de 1980 doğumlu Haydar Kırkan adı da yer alıyordu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil